Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-04-02| GNSS, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Software, Instytucje, Imprezy

O problemach z danymi przestrzennymi w Rosji


Rosyjska Asocjacja GIS opublikowała postulaty, jakie mają być przedstawione podczas obrad „okrągłego stołu” w czasie międzynarodowego forum nt. nawigacji satelitarnej, które odbędzie się w Moskwie 8 kwietnia br.

Okrągły stół ma obradować nad problematyką tworzenia map nawigacyjnych i baz danych w Rosji. Asocjacja GIS przeprowadziła internetową dyskusję, na bazie której opracowała listę problemów do rozwiązania. Rozwój nawigacji satelitarnej (m.in. GLONASS) i rynku nawigacji samochodowej wymaga zintensyfikowania produkcji cyfrowych danych dla szerokiego grona użytkowników. Szacuje się, że w Rosji jest 3 mln użytkowników nawigacji samochodowej, a ich przyrost wynosi ok. 80% rocznie.

Podstawowe problemy, na które wskazuje stowarzyszenie, to:
- brak aktualizowanej bazy kartograficznej i oficjalnego źródła danych o organizacji ruchu samochodowego na drogach głównych i miejskich;
- niezdefiniowanie polityki państwa i wzajemnych relacji biznesu i państwa w ww. sferze;
- brak oficjalnych dokumentów jasno określających granice tajemnicy państwowej na polu produkcji i wykorzystania danych przestrzennych;
- niezdefiniowanie wymagań odnośnie danych nawigacyjnych i samego pojęcia takich danych;
- brak przepisów i prawnych gwarancji regulujących tworzenie baz danych nawigacyjnych przeznaczonych do masowego użytku.

Mając na uwadze te problemy oraz wymagania rynku i gwałtownie zwiększającą się liczbę użytkowników nawigacji satelitarnej, stowarzyszenie rekomenduje odpowiednim władzom (prezydentowi, rządowi) ustanowienie aktów prawnych regulujących tę problematykę, m.in. zdjęcie zakazów związanych z tajemnicą wojskową, a uniemożliwiających tworzenie map nawigacyjnych i baz danych, wprowadzenie zmian w ustawie o prawie miejscowym umożliwiających budowanie publicznych baz adresowych, zredukowanie kosztów i unormowanie zagadnienia praw autorskich do materiałów służących do przygotowania wspomnianych map i baz.

W obradach okrągłego stołu weźmie udział kilkudziesięciu ekspertów z administracji rządowej, firm geoinformatycznych i organizacji z całej Rosji.

AB


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama