|2008-04-02|
GNSS, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Software, Instytucje, Imprezy
O problemach z danymi przestrzennymi w Rosji
Rosyjska Asocjacja GIS opublikowała postulaty, jakie mają być przedstawione podczas obrad „okrągłego stołu” w czasie międzynarodowego forum nt. nawigacji satelitarnej, które odbędzie się w Moskwie 8 kwietnia br.
Okrągły stół ma obradować nad problematyką tworzenia map nawigacyjnych i baz danych w Rosji. Asocjacja GIS przeprowadziła internetową dyskusję, na bazie której opracowała listę problemów do rozwiązania. Rozwój nawigacji satelitarnej (m.in. GLONASS) i rynku nawigacji samochodowej wymaga zintensyfikowania produkcji cyfrowych danych dla szerokiego grona użytkowników. Szacuje się, że w Rosji jest 3 mln użytkowników nawigacji samochodowej, a ich przyrost wynosi ok. 80% rocznie.
Podstawowe problemy, na które wskazuje stowarzyszenie, to: - brak aktualizowanej bazy kartograficznej i oficjalnego źródła danych o organizacji ruchu samochodowego na drogach głównych i miejskich; - niezdefiniowanie polityki państwa i wzajemnych relacji biznesu i państwa w ww. sferze; - brak oficjalnych dokumentów jasno określających granice tajemnicy państwowej na polu produkcji i wykorzystania danych przestrzennych; - niezdefiniowanie wymagań odnośnie danych nawigacyjnych i samego pojęcia takich danych; - brak przepisów i prawnych gwarancji regulujących tworzenie baz danych nawigacyjnych przeznaczonych do masowego użytku.
Mając na uwadze te problemy oraz wymagania rynku i gwałtownie zwiększającą się liczbę użytkowników nawigacji satelitarnej, stowarzyszenie rekomenduje odpowiednim władzom (prezydentowi, rządowi) ustanowienie aktów prawnych regulujących tę problematykę, m.in. zdjęcie zakazów związanych z tajemnicą wojskową, a uniemożliwiających tworzenie map nawigacyjnych i baz danych, wprowadzenie zmian w ustawie o prawie miejscowym umożliwiających budowanie publicznych baz adresowych, zredukowanie kosztów i unormowanie zagadnienia praw autorskich do materiałów służących do przygotowania wspomnianych map i baz.
W obradach okrągłego stołu weźmie udział kilkudziesięciu ekspertów z administracji rządowej, firm geoinformatycznych i organizacji z całej Rosji.
AB
|