Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-04| Geodezja, Kataster

Wyższa ocena powiatowych usług WFS dotyczących EGiB

Najnowsze wyniki monitoringu powiatowych usług WFS dotyczących ewidencji gruntów i budynków są już dostępne na blogu dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego.


Wyższa ocena powiatowych usług WFS dotyczących EGiB <br />
Aktualne wyniki walidacji publikowane są też w serwisie www.polska.e-mapa.net
Aktualne wyniki walidacji publikowane są też w serwisie www.polska.e-mapa.net

Obowiązek publikacji danych EGiB przez ogólnodostępną i bezpłatną usługę pobierania WFS (Web Feature Service) wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować dane o geometrii działek i budynków.
Poprawność tych usług Waldemar Izdebski po raz pierwszy zweryfikował w sierpniu 2022 r. Wykorzystał w tym celu walidator opracowany przez firmę Geo-System, który każdemu z powiatów przyznał od 0 do 10 punktów. Średnia dla całego kraju wyniosła wówczas 4,53 pkt.

Najnowsza (z 31 marca) średnia ocena z walidacji usług WFS dotyczących EGiB to 7,97 pkt. W porównaniu z poprzednim badaniem z 29 lutego nastąpiła poprawa o 0,03 pkt.
Jak zauważa Waldemar Izdebski, wzrost średniej byłby jeszcze większy, gdyby „nie destrukcyjne działania pani GGK, które obniżyły oceny usług GUGiK z 10,0 na 7,00”.
Ponadto w dniu wykonania walidacji średnia ocena została zaniżona przez niedziałanie usług WFS w powiatach oławskim i suwalskim oraz w mieście Wolbrom. Dziś (4 kwietnia) usługi w Wolbromiu i powiecie suwalskim już funkcjonują, o czym można się przekonać, wchodząc na stronę monitoringpolishsdi.cenagis.edu.pl.

Szczególnie długo – bo od 24 stycznia br. – nie działała usługa WFS powiatu suwalskiego. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na Geoforum.pl. O jej ponownym uruchomieniu poinformował wczoraj (3 kwietnia) Waldemar Izdebski we wpisie na X.

Poniższa mapa przedstawia średnią ocenę powiatowych usług WFS w poszczególnych województwach.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS