Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-21| Geodezja, Prawo, Instytucje

Zawiadomienie do prokuratury za nieudostępnienie listy kandydatów na ZGGK

Główny Urząd Geodezji i Kartografii konsekwentnie odmawia udostępnienia listy kandydatów, którzy aplikowali na stanowisko Zastępcy Głównego Geodety Kraju. Z odmową spotkała się najpierw redakcja Geoforum.pl, a teraz dr hab. inż. Waldemar Izdebski. Były GGK nie zamierza jednak odpuszczać i postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury.


Zawiadomienie do prokuratury za nieudostępnienie listy kandydatów na ZGGK

W wyjaśnieniach, które otrzymała zarówna redakcja Geoforum.pl, jak i Waldemar Izdebski, GUGiK stwierdza, że lista kandydatów „nie mieści się w pojęciu informacji publicznej określonym w art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej i nie jest informacją publiczną”.

Z taką interpretacją nie zgadza się Waldemar Izdebski. Dlatego też postanowił złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, przez GGK Alicję Kulkę, która „mimo ciążącego na niej obowiązku nie udostępnia informacji publicznej”.

Jego zdaniem nieudostępnienie listy kandydatów stoi w sprzeczności z art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który mówi, że „każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie”.
Ponadto wskazuje na liczne wyroki sądów administracyjnych, w których podkreślono, że informacje związane z naborem kandydatów na stanowiska publiczne, w tym imiona i nazwiska aplikujących, stanowią informację publiczną.

Według Waldemara Izdebskiego działania podejmowane przez GGK są zamierzone i mają m.in. uniemożliwić opinii publicznej śledzenie prowadzonego postępowania konkursowego na ZGGK.
Stąd też były GGK wnosi o wszczęcie śledztwa w przedmiotowej sprawie oraz „podjęcie działań zabezpieczających, aby postępowanie konkursowe zostało wstrzymane do chwili opublikowania listy kandydatów, gdyż tylko publikacja listy może zagwarantować transparentność postępowania konkursowego i wybrania najlepszego kandydata”.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS