Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-19| Geodezja, Prawo

Organizacje nie wnioskowały za zaprzestaniem publikacji pytań na uprawnienia

W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy na Geoforum.pl podsumowanie ankiety, której zdecydowana większość uczestników – aż 88% – uznała, że pytania z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii powinny być jawne. Wynik ten skłonił nas do wystosowania dwóch pytań do wszystkich większych organizacji zrzeszających geodetów i kartografów.


Organizacje nie wnioskowały za zaprzestaniem publikacji pytań na uprawnienia

Zwróciliśmy się do Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Stowarzyszenia „Geodeci dla RP”, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów.
Dwie ostatnie organizacje, niestety, do tej pory nie udzieliły nam odpowiedzi.

Staraliśmy się ustalić dwie kwestie:
1. Czy Państwa organizacja występowała w ostatnich latach do Głównego Geodety Kraju z wnioskami/apelami o zaprzestanie publikacji pytań z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii?
2. Czy zdaniem Państwa organizacji pytania z przeprowadzonych egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii powinny być publikowane przez GUGiK i dostępne dla wszystkich zainteresowanych?

Wszystkie organizacje, które nam odpowiedziały, stwierdziły, że w ostatnich latach nie występowały do GGK z apelami o zaprzestanie publikacji pytań. Dr hab. Janusz Walo, prezes SGP, dodatkowo wyjaśnił, że nie pamięta nawet „dyskusji na ten temat na zebraniach i spotkaniach stowarzyszeniowych, z czego wnoszę, że ta sprawa dla moich koleżanek i kolegów nie jest kluczowa w kontekście zdawalności czy jakości egzaminów na uprawnienia zawodowe”.
Z kolei dr hab. Joanna Bac-Bronowicz stwierdziła tylko, że „uprawnienia kartograficzne nie są nadawane przez egzamin tylko przez potwierdzenie wykształcenia i praktyki”.

GIG, „Geodeci dla RP” i PGK nie widzą powodów, aby pytania z egzaminów pisemnych nie były dostępne. Prezes PGK Robert Rachwał stwierdził nawet, że „tak czy inaczej większość zainteresowanych przekazuje sobie takowe pytania”. SKP uważa, że pytania do części 1 (przepisy) mogą być publikowane.
Natomiast Janusz Walo nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Jego zdaniem problem jawności pytań „ma drugorzędne znaczenie i nie wpływa istotnie na zdawalność kandydatów, a tym bardziej na ocenę profesjonalizmu potencjalnych geodetów uprawnionych”. „Spór o jawność pytań jest sporem o „pietruszkę” i trochę szkoda na to czasu…” – podsumował.

Poniżej publikujemy w całości wszystkie odpowiedzi.

Wyniki naszej ankiety i stanowiska organizacji geodezyjnej są w dużej mierze zbieżne. Ciekawe zatem, czy skłonią GGK Alicję Kulkę do wystosowania następnego wniosku o zmianę rozporządzenia ws. uprawnień geodezyjnych?

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS