Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-03-15| Geodezja, Prawo

Użytkownicy Geoforum.pl o uprawnieniach zawodowych

Dwa dni temu (13 marca) opublikowaliśmy na Geoforum.pl artykuł podsumowujący ankietę na temat jawności pytań z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe. Znalazły się w nim m.in. wybrane uwagi uczestników badania. Wartych przytoczenia komentarzy jest jednak znacznie więcej.


Użytkownicy Geoforum.pl o uprawnieniach zawodowych

Przypomnijmy, że naszÄ… ankietÄ™ w dniach 4–11 marca wypeÅ‚niÅ‚o ponad tysiÄ…c osób. Zdecydowana wiÄ™kszość – aż 88% – uznaÅ‚a, że pytania z egzaminów pisemnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii powinny być jawne, publikowane raz do roku na stronie GUGiK-u.

Wraz z garścią statystyk w artykule zamieściliśmy wybrane komentarze uczestników odnoszące się do tematu badania. Uwag ankietowanych było jednak o wiele więcej.
Duża ich część nie dotyczyÅ‚a stricte jawnoÅ›ci pytaÅ„, a – ogólnie – problematyki uprawnieÅ„ zawodowych. To nie oznacza jednak, że nie sÄ… one warte publikacji.

Wybraliśmy więc kilkadziesiąt najciekawszych komentarzy niezwiązanych z zagadnieniem jawności/niejawności pytań. Zamieszczamy je poniżej w podziale na kilka grup według poruszanej tematyki. Aby ułatwić Państwu zapoznanie się z nimi, przygotowaliśmy też interaktywny spis treści.

Zachęcamy do lektury i dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Uwagi uczestników ankiety dot. jawności pytań egzaminacyjnych
Ocena GUGiK-u
Biznes szkoleniowy
Jak to jest w innych zawodach
Propozycje zmian
Uprawnienia to fikcja

OCENA GUGiK-u

Niesprawiedliwe jest to, że ja, zdając uprawnienia, miałem dostęp do pytań, a teraz zostało to zmienione. To jest chore, co wyprawia GUGiK. Pytania powinny być jawne.

Główny Geodeta Kraju jest od nadawania uprawnień!!! A nie od utrudniania ich zdobycia. Może Pani Kulka powinna sama podejść i podjąć próbę ich zdania? Ciekawe, czy byłaby w stanie je zdać.

Dlaczego dobra zdawalność jest negatywnie oceniane przez GGK? Czy brak publikacji to nie przestrzeń możliwej korupcji?

Pani Alicja chyba boi siÄ™ konkurencji, dlatego nam utrudnia, jak tylko siÄ™ da.

Brawo GGK, tak zabetonowanej instytucji dawno nie było widać...

Działalność pani GGK uważam za szkodliwą w stosunku zawodu geodety.

TÅ‚umaczenie obecnej GGK o zbyt dużej zdawalnoÅ›ci jest niedopuszczalne. Ograniczanie liczby zdobywanych uprawnieÅ„ nie leży w zakresie obowiÄ…zków SGiK. Åšrodowisko geodezyjne powinno zacząć zgodnie dziaÅ‚ać nad utworzeniem samorzÄ…du zawodowego – tak jak adwokaci, radcy prawni, lekarze etc.

Podstawa to – osoba, która wymyÅ›liÅ‚a utajnianie wszystkiego, co powinno rozwijać geodezjÄ™, powinna podać siÄ™ natychmiast do dymisji.

BIZNES SZKOLENIOWY

To wstyd dla caÅ‚ego Å›rodowiska geodezyjnego, że musiaÅ‚ wrócić czarny rynek pytaÅ„. Pytanie, czy byÅ‚ to pomysÅ‚ autorski, czy lobbing. Na przykÅ‚ad organizatorów „szkoleÅ„”.

W mojej ocenie niepublikowanie pytaÅ„ przez GGK jest decyzjÄ… wyÅ‚Ä…cznie sprzyjajÄ…cÄ… Stowarzyszeniu Geodetów Polskich i taki jest tego cel. W ocenie SGP kandydat ubiegajÄ…cy siÄ™ o uprawnienia powinien odbyć szkolenie pÅ‚atne organizowane przez jedyne sÅ‚uszne Stowarzyszenie, a dopiero potem wysyÅ‚ać wniosek o nadanie uprawnieÅ„, do wniosku powinien doÅ‚Ä…czyć zaÅ›wiadczenie z kursu. Ja osobiÅ›cie mam inne zdanie, w latach 2018–2021 zdaÅ‚em trzy zakresy uprawnieÅ„, bez odbycia tego kursu, jestem z tego dumny.

Mam trzy uwagi i pomysÅ‚y: 1. CzÅ‚onkowie komisji też powinni zdawać zestaw pytaÅ„ celem sprawdzenia. 2. Jawność pytaÅ„ bÄ™dzie wpÅ‚ywać pozytywnie na ich jakość – nikt nie wrzuci do puli gÅ‚upiego pytania, bo siÄ™ bÄ™dzie wstydziÅ‚. 3. Pani GGK powinna na wariografie zeznać, że w żadnym wypadku nie dziaÅ‚a w imieniu SGP i jego czÅ‚onkiÅ„ i czÅ‚onków żyjÄ…cych z organizacji szkoleÅ„.

JAK TO JEST W INNYCH ZAWODACH

Bezwzględnie powinny być jawne, pomaga to w przygotowaniach. Dziwne jest to ukrywanie pytań, skoro np. dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych są one dostępne.

W tym roku zdawalność 59% po wprowadzaniu zmian, które w ogóle nie rzutujÄ… na poziom wiedzy zdajÄ…cych –sÄ… to tylko typowe kÅ‚ody pod nogi. Dla lepszego zobrazowania patologii naszego systemu nadawania uprawnieÅ„ posÅ‚użę siÄ™ porównaniem z uprawnieniami budowlanymi. Na poczÄ…tek ogólna statystyka – zdawalność na uprawnienia budowlane od lat na poziomie ponad 80%, u nas poziom nieosiÄ…galny, przeważnie ponad 60%.
Porównanie formy egzaminu geodezja/budownictwo:
• egzamin 3-etapowy/egzamin 2-etapowy;
• brak zaliczania poszczególnych etapów egzaminu/sÄ… zaliczane poszczególne etapy;
• etap pierwszy to test wielokrotnego wyboru/etap pierwszy to test jednokrotnego wyboru;
• czas na teÅ›cie w przeliczeniu na 1 pytanie to 1 minuta/1,5 minuty;
• etap ustny to pytania od komisji, nieraz bardzo dziwne i nieprecyzyjne, odpowiedź wymagana od razu, brak dostÄ™pu do aktów prawnych i możliwoÅ›ci przygotowania siÄ™ do odpowiedzi/etap ustny, odpowiedź na pytania z wylosowanego zestawu, 20–30 minut czasu na przygotowanie siÄ™ do odpowiedzi z wykorzystaniem aktów prawnych;
• w geodezji jest jeszcze etap pisemny, gdzie brak jest kluczy do pytaÅ„, co daje duże pole manewru do interpretacji dla komisji.
Generalnie uprawnień budowlanych wydaje się rocznie około 10 razy więcej, a ich posiadanie bezpośrednio przekłada się na zarobki. W tej branży ich posiadanie to norma, u nas zdawalność jest sztucznie zaniżana.

Pytania na uprawnienia budowlane jawne, na rzeczoznawców jawne, a dlaczego w geodezji nie?

W żadnej dziedzinie zawodowej branżowej nie rzuca się tyle kłód pod nogi co w geodezji geodetom...

Obecna sytuacja oraz sposób tłumaczenia wprowadzonych zmian przez GUGiK poddają w wątpliwość uczciwość egzaminów przeprowadzonych w okresie, gdy pytania były jawne. Dodatkowo jest to absolutne oderwanie od rzeczywistości, gdy przy organizowaniu egzaminów w innych zawodach nie utajnia się pytań.

Egzaminy powinny być dwuetapowe. Testy oraz pytania ustne, na które mielibyśmy czas, aby się przygotować. Jak na uprawnienia budowlane.

PROPOZYCJE ZMIAN

Przy tak obszernym zakresie i liczbie aktów prawnych pytania powinny być jednokrotnego wyboru. W obecnym stanie są one podchwytliwe i sądzę, że nie odzwierciedlają wiedzy osoby ubiegającej się o uprawnienia. Po zdanym teście drugi i trzeci etap i tak to zweryfikuje.

Powinni powrócić do testów jednokrotnego wyboru, określić zakres przepisów tak jak kiedyś (np. z KC były tylko wymienione określone artykuły potrzebne do znajomości na egzaminie). No i wyrzucić kilka ustaw i rozporządzeń, które nie są związane z geodezją i nigdy nie będą stosowane. A na ustnym pytania z praktyki zawodowej, ale nie obrona 3 operatów tylko wybiórczo, np. jak Pan/Pani to wykonywała lub jak to było robione.

Geodetów uprawnionych szybko ubywa. Åšwieżo wyksztaÅ‚ceni ludzie czÄ™sto rezygnujÄ… z tego zawodu. Trzeba zadbać o tych, którzy pracujÄ… w zawodzie 10–20 lat i nie mieli czasu zadbać o uprawnienia, próbujÄ…c utrzymać siÄ™ na rynku. Po 20 latach ciężkiej pracy brakuje motywacji, dotyka nas wypalenie zawodowe, bo wynagrodzenie jest na niskim poziomie. PamiÄ™tajcie o nas!!! PS Obronie na egzaminie każdÄ… z wykonanych 800 prac ;)

Obrona operatu to bardzo dobry pomysÅ‚. W dzienniku praktyk ludzie wpisujÄ… prace, których nie wykonali, a tylko zapÅ‚acili za podpis w dzienniku. Z drugiej strony w geodezji liczy siÄ™ logika, doÅ›wiadczenie i wiedza matematyczna, przepisy i tak siÄ™ zmieniÄ… – matematyka nigdy!

Uważam, że powinien być publikowany dokładny zakres materiału, jaki obowiązuje na egzaminie z konkretnego zakresu.

Niech pytania dotyczą samej geodezji, zamiast wszystkiego wokół.

ZdaÅ‚em egzaminy zarówno na zasadach w roku 2011, jak i w roku 2023. Uważam, że wczeÅ›niejsza formuÅ‚a zdawania egzaminów, która dopuszczaÅ‚a posiadanie materiałów (posegregowanych z zakÅ‚adkami) na testach oraz części szczegółowej, znacznie bardziej wymuszaÅ‚a znajomość przepisów lub wiedzy na temat, gdzie je znaleźć niż „pamiÄ™ciówka” na testach. Bo, niestety, tak to teraz wyglÄ…da.

Lista wymaganych do wyuczenia pełnych aktów prawnych dla podstawowych uprawnień jest zbyt duża, by faktycznie nauczyć się ich całej treści na pamięć dożywotnio. Zawiera też przepisy działające lokalnie. Co więcej, treść aktów prawnych potrafi ulegać istotnym zmianom co parę lat. Znów więc stworzono fikcyjny byt prawny, gdzie faktycznie uczciwi ludzie mają bariery, ale być może przygotowuje do realiów rynku, takiego jak pomiary zakopanych sieci czy sposób, w jaki rozlicza się finansowo z pracownikami.

Zmiana sposobu egzaminowania jest konieczna, zmniejszenie zakresu z KC, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, KP oraz innych przepisów spoza Pgik, powrót do normalności jest konieczny.

Na cały egzamin jest zbyt mało czasu to nie wyścig, na teście 1 minuta na pytanie wielokrotnego wyboru to mało. Na części opisowej nie każdy umie szybko pisać na klawiaturze, do tego dochodzi stres i zmęczenie, a przecież tu chodzi o sprawdzenie wiedzy, a nie sprawności, szybkiej analizy i umiejętności szybkiego pisania.

Uważam, że pytania powinny być głównie z dziedziny geodezji i kartografii. Pytania z innych dziedzin nie powinny występować. Niektóre pytania na egzaminach ustnych są tak zadane, że są zawiłe.

Prócz suchych przepisów również praktyka powinna być brana pod uwagę

UPRAWNIENIA TO FIKCJA

MyÅ›lÄ™, że o wiele wiÄ™kszym problemem jest samo egzekwowanie posiadanych uprawnieÅ„. Wystarczy spojrzeć na liczbÄ™ wybudowanych obiektów budowlanych bez udziaÅ‚u geodetów z zakresem 4. W zeszÅ‚ym miesiÄ…cu napisaÅ‚em do powiatowego i miejskiego inspektora nadzoru budowlanego w stolicy województwa z zapytaniem, jak to weryfikujÄ…. Odpowiedź – w żaden sposób, ponieważ to nie podlega pod PB.

Zastanawiam siÄ™, po co sÄ… te uprawnienia? Z jednej strony bardzo ciężko je zdać, a z drugiej jest wiele firm, które dziaÅ‚a bez uprawnieÅ„, bo zawsze siÄ™ znajdzie jakiÅ› „dÅ‚ugopis”! FirmÄ™ geodezyjnÄ… powinien móc otworzyć tylko geodeta uprawniony – wtedy uprawnienia miaÅ‚yby sens!

NadmieniÄ™ tylko, że nawet na aplikacjÄ™ radcowskÄ… jest test jednokrotnego wyboru. W przypadku uprawnieÅ„ geodezyjnych jest możliwość kilku poprawnych odpowiedzi, wiÄ™c wymagania i tak sÄ… rygorystyczne. WiÄ™kszym problemem w geodezji niż – jak twierdzi GGK – zbyt duża liczba geodetów uprawnionych jest prowadzenie w peÅ‚ni dziaÅ‚alnoÅ›ci geodezyjnej bez tych uprawnieÅ„, kupujÄ…c pieczÄ…tkÄ™ uprawnionego...

Uprawnienia geodezyjne to fikcja. Geodeci udostępniają innym uprawnienia. Nie do pomyślenia, żeby lekarz komuś udostępnił uprawnienia.

Cały proces nadawania uprawnień powinien trafić do kosza. Generalnie służą dziś leśnym dziadkom do pseudokierownikowania pracami geodezyjnymi zgłoszonymi przez geodetów mających działalność gospodarczą. Jakoś te prace bez tych uprawnień wykonują i osiedla, duże i małe inwestycje powstają. Sam posiadam uprawnienia z zakresu 1, 2 i 3, ale nie widzę w tym nic nadzwyczajnego.

24 lata w zawodzie, nie robię uprawnień, bo są zbędne, PODGiK-i i weryfikatorzy są ważniejsi niż jakieś wymyślone uprawnienia. Pracuje u kogoś i uprawnienia są zbędne, zarabiam czysta kasę i nie mam odpowiedzialności, bo nie mam uprawnień, po co komplikować życie. Gdyby nie było zbędnej biurokracji, zgłoszeń, weryfikatorów itp. bezsensów, spadków po komunie, gdzie tylko kontrola i tajność były ważne, to uprawnienia miałyby swą powagę, moc i poziom. W przepisach teraz jest wykonawca, a nie ma geodety uprawnionego. Skoro i tak pani w EGiB potrafi uwalić robotę, twierdząc, że zweryfikowany i przyjęty operat jednak jej zdaniem jest źle zrobiony i ona wydaje decyzję odmowną do wprowadzenia zmian w EGiB, to po co komu uprawnienia, jak i tak urzędnik ma ostateczne najważniejsze zdanie. Często ten urzędnik nie ma sam uprawnień.

SÄ… to dziÅ› głównie uprawnienia do podpisywania prac geodezyjnych – natychmiast do likwidacji.

Zawód geodety powinien być wolny od uprawnień (wymysł dawnej epoki). Tak naprawdę nowoczesna geodezja oparta na technologii i informatyce nie powinna być ubierana w jakieś uprawnienia. Przykład: co mają uprawnienia do stworzenia modelu na budowie dla koparki? Informatycy jako zawód nie posiadają żadnych uprawnień, dlaczego?

Damian Czekaj


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama