Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-29| Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Poznaliśmy plany uregulowania działalności kosmicznej w Polsce

Rząd planuje wprowadzenie przepisów regulujących zasady wykonywania działalności kosmicznej i nadzoru nad nią, a także ułatwiających korzystanie z danych satelitarnych przez administrację publiczną. Właśnie poznaliśmy założenia projektu ustawy o działalności kosmicznej.


Poznaliśmy plany uregulowania działalności kosmicznej w Polsce <br />
Fot. CharlVera przez Canva.com
Fot. CharlVera przez Canva.com

Jak możemy przeczytać w opisie projektu, polski sektor kosmiczny rozwija się coraz dynamiczniej. Obecnie tworzą go nie tylko publiczne jednostki naukowe (jak Centrum Badań Kosmicznych PAN czy Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN), ale również podmioty prywatne.
Dodatkowo administracja publiczna realizuje aktualnie dwa przedsięwzięcia polegające na stworzeniu dwóch kompatybilnych ze sobą konstelacji satelitów:
projekt CAMILA Ministerstwa Rozwoju i Technologii;
System Satelitarnej Obserwacji Ziemi (SSOZ) – MikroGlob Ministerstwa Obrony Narodowej.
Tym samym konieczne staje się uregulowanie tej działalności w krajowym porządku prawnym.

Projektowana ustawa ma regulować:
• zasady wykonywania działalności kosmicznej;
• warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej;
• zasady i tryb sprawowania nadzoru nad wykonywaniem działalności kosmicznej;
• zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w związku z wykonywaną działalnością kosmiczną; zasady prowadzenia Krajowego Rejestru Obiektów Kosmicznych (KROK);
• odpowiedzialność z tytułu niezgodnego z prawem działania podmiotów wykonujących działalność kosmiczną na terytorium RP, w postaci administracyjnych kar pieniężnych.

Zmianie mają ulec ustawowe zadania Polskiej Agencji Kosmicznej, m.in. poprzez uzupełnienie ich o wydawanie zezwoleń, nadzór nad wykonywaniem działalności kosmicznej, zagadnienia związane z administrowaniem danymi satelitarnymi, a także promowaniem wykorzystania danych satelitarnych przez firmy prywatne.
Dodatkowo rząd planuje nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego w celu stworzenia podstaw dla szerszego korzystania przez organy władzy publicznej z danych satelitarnych w toku postępowań administracyjnych poprzez wyraźne wprowadzenie danych satelitarnych jako środka dowodowego.

Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest minister rozwoju i technologii. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS