Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-27| Teledetekcja

O polskiej konstelacji obserwacyjnej MikroGlob w projekcie Krajowego Programu Kosmicznego

Resort rozwoju opublikował wczoraj (26 lipca) do prekonsultacji projekt Krajowego Programu Kosmicznego. Dokument przewiduje m.in. budowę polskiej konstelacji satelitów teledetekcyjnych o nazwie MikroGlob.


O polskiej konstelacji obserwacyjnej MikroGlob w projekcie Krajowego Programu Kosmicznego

Co zaoferuje MikroGlob?

MikroGlob ma być jednym z czterech priorytetów KPK. Jak w komunikacie prasowym wyjaśnia Polska Agencja Kosmiczna, celem systemu będzie zapewnienie autonomicznej zdolność do dostarczania wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych dla użytkowników związanych z sektorem bezpieczeństwa i obronności państwa oraz w celu zaspokojenia potrzeb w tym zakresie administracji publicznej.

Więcej konkretów znajdziemy już w samym projekcie KPK. Konstelacja MikroGlob ma składać się z satelitów klasy mikro, które będą wyposażone w sensory optyczne obrazujące Ziemię w pasmach czerwonym, zielonym, niebieskim oraz w bliskiej podczerwieni. W dokumencie nie sprecyzowano, jaka ma być rozdzielczość dostarczanych danych. Określono jedynie, że zobrazowania z tej konstelacji mają stanowić uzupełnienie zasobów programu Copernicus, ten oferuje zaś dane optyczne z pikselem 10 metrów.

Priorytet ten zakłada ponadto budowę dwóch redundantnych segmentów naziemnych składających się Centrum Zarządzania Misją, Centrum Zarządzania Ładunkiem i Systemu Komunikacji. Opcjonalnie rozważane jest także wystrzelenie satelity radarowego SAR oraz bliżej niesprecyzowanego aparatu z „ładunkiem naukowym lub środowiskowym”.

Projekt KPK zakłada, że budowa mikrokonstelacji będzie w maksymalny możliwym zakresie angażowała polskie podmioty naukowe i przemysłowe. Ma temu służyć specjalny program wsparcia o wartości 142 mln zł.

Szacowany koszy budowy konstelacji optycznej w latach 2021-2026 to blisko 600 mln zł, z których większość ma pochodzić z Krajowego Programu Odbudowy. Przygotowanie satelitów radarowego i naukowo-środowiskowego pochłonie kolejne 291 mln zł.

Budowa Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej

Kolejnym priorytetem KPK jest Narodowy System Informacji Satelitarnej (NSIS). Kosztem 281 mln zł ma powstać krajowy interoperacyjny system odbioru, przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych satelitarnych wraz z niezbędną infrastrukturą, którego celem będzie dostarczanie serwisów monitoringowych, produktów informacyjnych, narzędzi analitycznych i usług. NSIS ma bazować przede wszystkim na danych z systemu Copernicus oraz wspomnianej konstelacji MikroGlob. KPK zakłada, że system ten zaoferuje 6 serwisów monitoringowych oraz 36 różnych produktów. Mają one być związane z takimi dziedzinami jak: planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, środowisko, rolnictwo, gospodarka wodna, leśnictwo czy zarządzanie kryzysowe. Serwisy te będą nieodpłatne i ogólnopolskie.

Dwa pozostałe priorytety zapisane w projekcie KPK to:

  • budowa zdolności konstruowania i wynoszenia obiektów kosmicznych (budżet: 983 mln zł),
  • rozbudowa Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego (budżet: 272 mln zł).

Czym jest KPK?

Dokument opracowali Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Kosmicznej we współpracy z Ministerstwa Nauki i Edukacji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego, Stowarzyszeniem Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego oraz przedstawicielami polskiego przemysłu kosmicznego.

Obowiązek przygotowania KPK wynika z Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK) przyjętej przez rząd w 2017 r. Określa ona cel Programu, czyli zbudowanie systemu optymalnych narzędzi wsparcia doradczego, finansowego i edukacyjnego dla sektora kosmicznego i instytucji realizujących oraz wspierających polską politykę kosmiczną.

Uwagi do dokumentu można składać do 16 sierpnia.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS