Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-22| Geodezja, Kataster

GUGiK analizuje sprawozdania z milionowymi błędami

Dr hab. inż. Waldemar Izdebski otrzymał kolejną odpowiedź z GUGiK-u ws. sprawozdań statystycznych dotyczących EGIB, w których wykrył milionowe błędy. Wynika z niej, że główny urząd jest w trakcie analizy danych według stanu na 31 grudnia 2022 r.


GUGiK analizuje sprawozdania z milionowymi błędami

Przypomnijmy, że Waldemar Izdebski przyjrzał się przygotowanym przez WINGiK-ów wojewódzkim sprawozdaniom zbiorczym za 2022 rok, które zostały opublikowane na stronie GUGiK-u. Po ich przeanalizowaniu w piśmie do GGK zwrócił uwagę na milionowe różnice między:
• liczbą działek a liczbą działek z opisem numerycznym granic,
• liczbą działek ze sprawozdań a liczbą działek z usługi WFS.

W odpowiedzi z 10 stycznia GGK wskazała, że „nie ma podstaw prawnych do kwestionowania liczbowych danych statystycznych zawartych w sprawozdaniu”. WINGiK-owie oraz GGK dokonują jedynie agregacji przekazanych danych, a rozporządzenie ws. programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022 nie nakłada obowiązku kontroli poprawności danych statystycznych wykazanych w sprawozdaniu – podała Alicja Kulka.

Mimo tak postawionej sprawy Waldemar Izdebski zdecydował się słać kolejne pisma i niedawno otrzymał następną odpowiedź z GUGiK-u. Wynika z niej, że urząd najwyraźniej zaczął dostrzegać problem. Marcin Grudzień, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach, przyznał, że „dane statystyczne (…) wg stanu na 31 grudnia 2022 r. są nadal analizowane”. Zapowiedział też, że sprawozdania GUGiK 3.0 zostaną udostępnione niezwłocznie po zakończeniu wymienionych wyżej prac.
Być może zatem już niedługo doczekamy się poprawionych sprawozdań bez milionowych błędów.

Na koniec dodajmy, że w tym roku w miejsce obowiązujących dotychczas pięciu formularzy wprowadzony został jeden – „Sprawozdanie o powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym”. Na jego wypełnienie i przekazanie bezpośrednio do Głównego Geodety Kraju starostowie mają czas do 31 marca 2024 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS