Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-12| Geodezja, Kataster

[aktualizacja] Błędy w sprawozdaniach o EGiB. GGK tylko agreguje dane

Główny Geodeta Kraju Alicja Kulka odpowiedziała na pismo dr. hab. inż. Waldemara Izdebskiego, w którym były GGK wskazał błędy w sprawozdaniach statystycznych dotyczących EGiB.


[aktualizacja] Błędy w sprawozdaniach o EGiB. GGK tylko agreguje dane

Przypomnijmy, że Waldemar Izdebski przyjrzał się przygotowanym przez WINGiK-ów wojewódzkim sprawozdaniom zbiorczym, które zostały opublikowane na stronie GUGiK-u. W piśmie do GGK zwrócił uwagę na milionowe różnice między:
• liczbą działek a liczbą działek z opisem numerycznym granic,
• liczbą działek ze sprawozdań a liczbą działek z usługi WFS.

W odpowiedzi, którą Waldemar Izdebski opublikował na X (dawniej Twitter), GGK wskazała, że „nie ma podstaw prawnych do kwestionowania liczbowych danych statystycznych zawartych w sprawozdaniu”. WINGiK-owie oraz GGK dokonują jedynie agregacji przekazanych danych, a rozporządzenie ws. programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2022 nie nakłada obowiązku kontroli poprawności danych statystycznych wykazanych w sprawozdaniu.
Mimo to Alicja Kulka przekazała wystąpienie Waldemara Izdebskiego WINGiK-om.


„Każdą bzdurę opublikują, bo przecież oni tylko agregują, a myśleć nie muszą. W przepisach nie ma przecież zapisów, że urzędnik ma myśleć” – skomentował ostro na X były GGK.

Pisma z prośbą o ustosunkowanie się do wykrytych błędów Waldemar Izdebski zdążył był już sam wystosować do WINGiK-ów. Z inspekcji województwa łódzkiego, gdzie błąd w sprawozdaniu wynosi aż 0,5 mln działek, otrzymał odpowiedź, że „o wyjaśnienia dotyczące sprawdzenia i skorygowania zestawień GUGiK-3.0 proszę się zwrócić do Głównego Geodety Kraju”.

Redakcja Geoforum.pl poprosiła Ministerstwo Rozwoju i Technologii o komentarz w sprawie wyżej wskaznego pisma GGK.

AKTUALIZACJA z 15 stycznia
Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi na prośbę Geoforum.pl o komentarz ws. pisma GGK podało, że „nie komentuje treści pism innego urzędu centralnego”.
„Zgodnie z przepisami KPA adresatowi pisma niezadowolonemu ze sposobu załatwienia sprawy przysługuje możliwość złożenia skargi na GGK do Ministra Rozwoju i Technologii, w szczególności, jeżeli doszło w jego ocenie do zaniedbania lub nienależytego wykonania zadań przez organ albo przez pracowników tego organu, naruszenia praworządności lub interesów skarżącego, a także przewlekłego lub biurokratycznego załatwiania sprawy” – wyjaśnił resort rozwoju.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS