Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-11| Geodezja, Instytucje

Postępowanie ws. plagiatu wciąż jest w toku

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście poinformowała Geoforum.pl, jaki jest stan postępowania w sprawie pracy konkursowej GGK Alicji Kulki.


Postępowanie ws. plagiatu wciąż jest w toku

Przypomnijmy, że stosowne zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez Alicję Kulkę przestępstwa Waldemar Izdebski złożył 26 lipca 2023 r. Miałoby ono polegać na przywłaszczeniu „autorstwa fragmentów dzieł innych autorów do swojej pracy konkursowej pt. »Koncepcja rozwoju Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wraz z założeniami modelu zarządzania GUGiK« na stanowisko Głównego Geodety Kraju, który to konkurs [Alicja Kulka – red.] wygrała poprzez wprowadzenie w błąd Ministra Rozwoju i Technologii, co do rzekomego autorstwa przedstawionej pracy”.

Blisko miesiąc później – 21 sierpnia 2023 r. – Policja wszczęła w zgłoszonej sprawie dochodzenie o przestępstwo określone w art. 115 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście.
Przytoczony ustęp brzmi następująco: „Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Warto też przypomnieć, że sprawą interesuje się nie tylko środowisko geodezyjne. O wszczęciu dochodzenia ws. plagiatu informowały m.in. portale Interia.pl oraz Onet.pl. Temu pierwszemu serwisowi Alicja Kulka powiedziała m.in., że nie popełniła żadnego plagiatu.

W ostatnich dniach grudnia redakcja Geoforum.pl ponownie wystosowała do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście pytanie, jaki jest stan dochodzenia. Dziś (11 stycznia) otrzymaliśmy następującą odpowiedź (na fot. poniżej): „W odpowiedzi na zapytanie z dnia 29.12.2023 roku, dotyczące postępowania prowadzonego za sygn. akt. 4313-4Ds.1243.2023 informuję, iż postępowanie jest w toku. Obecnie nadal trwają czynności w ramach przedmiotowego postępowania”.
Mimo upływu czasu jest to odpowiedź praktycznie identyczna jak ta, którą uzyskaliśmy w listopadzie ub.r.


Również dziś Waldemar Izdebski poinformował we wpisie na X (dawniej Twitter) o tym, że jego zawiadomienie do prokuratury dotyczące braku podjęcia działań przez osoby działające w imieniu i na rzecz MRiT w związku z podejrzeniem plagiatu w konkursie na GGK (więcej TUTAJ) dołączono do opisanego wyżej postępowania dotyczącego plagiatu. Tym samym obie sprawy są prowadzone pod jedną sygnaturą w ramach jednego śledztwa.
Podał również, że nim sprawy połączono, został stosownym postanowieniem odcięty od możliwości dostępu do akt postępowania 4313-4.Ds.1243.2023.
Z całą dokumentacją można zapoznać się we wpisie na X.

O sprawie będziemy jeszcze w przyszłości informować.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS