|2023-12-15|
Teledetekcja, Edukacja
Podstawy fotogrametrii w otwartych zasobach AGH
Serwis „Open AGH e-podręczniki” publikujący otwarte materiały edukacyjne dla inżynierów wzbogacił się o nową pozycję – „Podstawy fotogrametrii” autorstwa prof. dr. hab. inż. Krystiana Pyki z Katedry Fotogrametrii, Teledetekcji Środowiska i Inżynierii Przestrzennej AGH.
E-podręcznik adresowany jest do studentów geodezji i kartografii oraz kierunków powiązanych z geoinformacją. Omówiono w nim podstawy współczesnej fotogrametrii jako efektywnej metody pozyskiwania informacji geoprzestrzennej. Czytelnik znajdzie w publikacji informacje, jak wykonuje się zdjęcia fotogrametryczne oraz jak się je przetwarza, aby uzyskać ortofotomapy czy modele 3D. Jeden z ośmiu rozdziałów podręcznika – „Elementarz fotogrametrii”, skierowany jest do osób, które są zainteresowane tylko zrozumieniem idei pomiarów fotogrametrycznych.
Podręcznik skupia się na fotogrametrii lotniczej, ale odnosi się również do specyfiki fotogrametrii naziemnej. Współczesna fotogrametria stosuje praktycznie ten sam aparat analityczny do opracowania zdjęć lotniczych i naziemnych, podobieństwa tyczą się też zasad wykonywania zdjęć.
Syntetycznie omówiona została wysoce automatyczna metoda Structure-from-Motion, która otworzyła wrota fotogrametrii dla szerokiego grona użytkowników, niewymagająca tak specjalistycznej wiedzy i doświadczenia jak wcześniej stosowane rozwiązania. Metody automatyczne szybko prowadzą do wyniku, ale bardzo trudno jest ocenić jego jakość bez zrozumienia, które elementy procesu są kluczowe i mogą zawieść. Z tego też względu warto sięgnąć do teorii przedstawionej w e-podręczniku.
Prof. Krystian Pyka ukończył studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w 1978 r. Doktorat, habilitację, tytuł profesora uzyskał kolejno w latach: 1986, 2006, 2014. Od 1979 r. jest pracownikiem Zakładu Fotogrametrii (obecnie Katedry Fotogrametrii, Teledetekcji Środowiska i Inżynierii Przestrzennej) działającej na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W latach 90. ubiegłego wieku poszerzał horyzonty w Instytucie Fotogrametrii Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu oraz pracował w kilku krajowych i zagranicznych firmach fotogrametrycznych. W latach 1999–2004 pełnił funkcję geodety województwa małopolskiego. Posiada uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii – specjalność fototogrametria i teledetekcja.
Źródło: AGH
|