Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-15| Teledetekcja, Edukacja

Podstawy fotogrametrii w otwartych zasobach AGH

Serwis „Open AGH e-podręczniki” publikujący otwarte materiały edukacyjne dla inżynierów wzbogacił się o nową pozycję – „Podstawy fotogrametrii” autorstwa prof. dr. hab. inż. Krystiana Pyki z Katedry Fotogrametrii, Teledetekcji Środowiska i Inżynierii Przestrzennej AGH.


Podstawy fotogrametrii w otwartych zasobach AGH

E-podręcznik adresowany jest do studentów geodezji i kartografii oraz kierunków powiązanych z geoinformacją. Omówiono w nim podstawy współczesnej fotogrametrii jako efektywnej metody pozyskiwania informacji geoprzestrzennej. Czytelnik znajdzie w publikacji informacje, jak wykonuje się zdjęcia fotogrametryczne oraz jak się je przetwarza, aby uzyskać ortofotomapy czy modele 3D.
Jeden z ośmiu rozdziałów podręcznika – „Elementarz fotogrametrii”, skierowany jest do osób, które są zainteresowane tylko zrozumieniem idei pomiarów fotogrametrycznych.

Podręcznik skupia się na fotogrametrii lotniczej, ale odnosi się również do specyfiki fotogrametrii naziemnej. Współczesna fotogrametria stosuje praktycznie ten sam aparat analityczny do opracowania zdjęć lotniczych i naziemnych, podobieństwa tyczą się też zasad wykonywania zdjęć.

Syntetycznie omówiona została wysoce automatyczna metoda Structure-from-Motion, która otworzyła wrota fotogrametrii dla szerokiego grona użytkowników, niewymagająca tak specjalistycznej wiedzy i doświadczenia jak wcześniej stosowane rozwiązania. Metody automatyczne szybko prowadzą do wyniku, ale bardzo trudno jest ocenić jego jakość bez zrozumienia, które elementy procesu są kluczowe i mogą zawieść. Z tego też względu warto sięgnąć do teorii przedstawionej w e-podręczniku.

Prof. Krystian Pyka ukończył studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH w 1978 r. Doktorat, habilitację, tytuł profesora uzyskał kolejno w latach: 1986, 2006, 2014. Od 1979 r. jest pracownikiem Zakładu Fotogrametrii (obecnie Katedry Fotogrametrii, Teledetekcji Środowiska i Inżynierii Przestrzennej) działającej na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W latach 90. ubiegłego wieku poszerzał horyzonty w Instytucie Fotogrametrii Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu oraz pracował w kilku krajowych i zagranicznych firmach fotogrametrycznych. W latach 1999–2004 pełnił funkcję geodety województwa małopolskiego. Posiada uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii – specjalność fototogrametria i teledetekcja.

Źródło: AGH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS