Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-14| Geodezja, Ludzie, Instytucje

Kulisy zakończenia pracy prof. Kryńskiego w IGiK

Jestem przekonany, że nagłe zakończenie współpracy z IGiK jest konsekwencją mojego sprzeciwu wobec zatrudnienia w Instytucie na stanowisku sekretarza naukowego dr. hab. inż. Adama Baryłki, który równocześnie pełni funkcję dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – poinformował Geoforum.pl prof. Jan Kryński.


Kulisy zakończenia pracy prof. Kryńskiego w IGiK <br />
Siedziba IGiK
Siedziba IGiK

Przypomnijmy, że na początku października podaliśmy na Geoforum.pl, że prof. Jan Kryński – przez lata z związany z Instytutem Geodezji i Kartografii – zakończył pracę w tej jednostce. Jak wyjaśnił nam wówczas dyrektor IGiK dr hab. inż. Michał Szota, rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za porozumieniem stron. Podkreślił również, że prof. Kryński zawsze będzie miłym gościem w Instytucie, którego częścią przez wiele lat był i nadal pozostaje.
Z takim przedstawieniem sprawy nie zgadza się prof. Jan Kryński. Poniżej publikujemy pełną treść komentarza, którą profesor przesłał do redakcji Geoforum.pl.

KOMENTARZ PROF. DR. HAB. JANA KRYŃSKIEGO

W nawiązaniu do artykułu na Geoforum.pl opublikowanego 5 października 2023 r. (tytuł: „Prof. Kryński zakończył pracę w IGiK”) czuję się w obowiązku sprostować, że zakończenie mojej wieloletniej współpracy z Instytutem Geodezji i Kartografii nastąpiło w sposób niespodziewany i nie przebiegało w sposób przyjazny, jak przedstawił to zarządzający Instytutem od 1 lipca 2023 r. dyrektor dr hab. inż. Michał Szota. Potwierdzam, że rozwiązanie mojej umowy o pracę nastąpiło za porozumieniem stron, jednakże okoliczności towarzyszące temu zdarzeniu miały przebieg dość niespodziewany, nie były przyjazne i w mojej ocenie nie powinny mieć miejsca nie tylko w instytucjach naukowych, ale także u jakiegokolwiek pracodawcy.

3 października, w pierwszy dzień po tygodniowym urlopie, zostałem wezwany do dyrektora Instytutu, który w obecności dwóch świadków, w tym dr. hab. inż. Adama Baryłki, zakomunikował mi, że nie widzi możliwości dalszej współpracy ze mną. Przedstawiono mi do podpisu przygotowany uprzednio dokument dotyczący „porozumienia w zakresie rozwiązania umowy o pracę…”, informując mnie jednocześnie, że w przypadku odmowy podpisania tego dokumentu zostanę zwolniony z pracy. Odpowiedni dokument był również przygotowany. Sytuacja, w jakiej się znalazłem, pozbawiła mnie możliwości zastanowienia się nad wyborem dalszej drogi. Zaskoczony i pozbawiony możliwości konsultacji z prawnikiem podpisałem „porozumienie w zakresie rozwiązania umowy o pracę…”.

Jestem przekonany, że nagłe zakończenie mojej współpracy z Instytutem, po 25 latach pracy, jest konsekwencją tego, że jako wiceprzewodniczący Rady Naukowej IGiK wyraziłem sprzeciw wobec posunięć kadrowych dyrektora. Dotyczy to zatrudnienia w IGiK na stanowisku sekretarza naukowego osoby pełniącej jednocześnie funkcję dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – dr. hab. inż. Adama Baryłki, który jednocześnie sprawuje nadzór merytoryczny nad IGiK i z tego tytułu był członkiem komisji ministerialnej, która powołała dr. hab. inż. Michała Szota na stanowisko dyrektora Instytutu, a następnie osobiście przedstawił go pracownikom IGiK. Fakt łączenia tych dwóch funkcji w moim odczuciu stanowi oczywisty konflikt interesu.

Decyzja o zatrudnieniu i powierzeniu funkcji sekretarza naukowego dr. hab. inż. Adamowi Baryłce została podjęta przez Dyrektora IGIK bez zasięgnięcia opinii Rady Naukowej, co stoi w sprzeczności z ustawą z 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (DzU z 2023 r. poz. 1672 – art. 29 ust. 2 pkt 4). Dr hab. inż. Adam Baryłka został zatrudniony w Instytucie jako sekretarz naukowy w wymiarze 1/4 etatu i włączony w skład dyrekcji Instytutu. Dyrektor nadał mu szerokie uprawnienia, łącznie z możliwością podejmowania decyzji w sprawach osobowych.

Nadal czuje się częścią Instytutu, któremu poświęciłem ćwierć wieku pracy zawodowej i naukowej. Mam nadzieję, że nadchodząca przyszłość pozwoli mi na powrót do współpracy z wybitnym zespołem pracowników i naukowców Instytutu Geodezji i Kartografii.

Prof. dr hab. Jan Kryński


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS