Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-10| Prawo

Zmiany w projekcie budowlanym i usytuowaniu budynków opublikowane

W ostatnich dniach w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały nowelizacje dwóch rozporządzeń – w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (z 27 października, poz. 2405) oraz w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z 27 października, poz. 2442)


Zmiany w projekcie budowlanym i usytuowaniu budynków opublikowane

Pierwsza z nowelizacji ma m.in. rozwiać wątpliwości interpretacyjne w zakresie sposobu wyznaczania powierzchni całkowitej budynku. Zgodnie z nowymi zapisami „powierzchnię całkowitą budynku pomniejsza się o powierzchnię tarasów, balkonów i loggii”.
Ponadto celem nowego aktu jest zapewnienie spójności z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie związanym z akustyką lokali mieszkalnych.

Druga nowelizacja, jak zapewnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii, uporządkuje zasady budowy budynków wielorodzinnych oraz rozwiąże konkretne problemy, które coraz częściej pojawiały się w polskich miastach. Akt ten przyniesie m.in.:
• większe odległości między blokami na sąsiednich działkach,
• większe odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych,
• racjonalnie zaplanowane miejsca postojowe,
• mniej „betonozy”,
• przyjazne place zabaw i miejsca do rekreacji dla osób ze szczególnymi potrzebami,
• minimum 25 m kw. lokalu użytkowego,
• balkony zapewniające prywatność,
• bardziej ciche mieszkania.

Oba rozporządzenia wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r.

Przypomnijmy, że rozporządzenie ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wkrótce znów zostanie zmienione – procedowana jest bowiem kolejna nowelizacja.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS