wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-12| Geodezja, Prawo

Resort rozwoju szykuje zmiany w zasadach sytuowania budynków

Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Resort rozwoju szykuje zmiany w zasadach sytuowania budynków <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jednym z celów nowelizacji jest uściślenie zasad sytuowania budynków na działce budowlanej. W związku z tym projekt zakłada dodanie w § 12 w ust. 1 zapisu, że „każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany traktuje się jako oddzielną ścianę”. Jak wyjaśnia MRiT, projektowana zmiana ma na celu doprecyzowanie kwestii związanych z błędną interpretacją przepisów przez niektóre organy administracji architektoniczno-budowlanej, które utożsamiają pojęcie elewacji z pojęciem ściany, co nie było intencją projektodawcy.

Ponadto w tym samym paragrafie ma się pojawić nowy ust. 3a, zgodnie z którym w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki budowlanej, na której jest on sytuowany, będzie możliwość zmniejszenia wymaganej odległości 4m (lecz nie mniej niż do 3 m), gdy zostaną spełnione łącznie dwa warunki:
• ściana budynku usytuowana jest w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki;
• odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4m od granicy tej działki.
Zdaniem MRiT dzięki tej zmianie możliwe będzie optymalne usytuowanie ściany budynku na działkach o nietypowym kształcie oraz w sposób inny niż równoległy.

Projekt nowelizacji zakłada także dodanie do rozporządzenia załącznika wskazującego w sposób graficzny, na wybranych przykładach, poprawny sposób określenia minimalnej odległości budynków od granicy działki budowlanej.

Obecnie trwają uzgodnienia, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu.
Do konsultacji publicznych został on przekazany m.in. Stowarzyszeniu Geodetów Polskich, Geodezyjnej Izbie Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Polskiemu Towarzystwu Geodezyjnemu oraz Ogólnopolskiemu Związkowi Zawodowemu Geodetów.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS