Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-02| Geodezja, Prawo, Przetargi

Geodezja jest już dziedziną zawodową

Rozporządzenie zawierające wykaz dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do nich zawodami określonymi w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (DzU poz. 2059) weszło już w życie. Jedną z wyszczególnionych w tym akcie dziedzin jest geodezja.


Geodezja jest już dziedziną zawodową <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w nowelizacji Prawa oświatowego (DzU z 2023 r. poz. 2005). Zgodnie z nim minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określi, w drodze rozporządzenia, wykaz dziedzin zawodowych wraz z przyporządkowanymi do nich zawodami określonymi w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, uwzględniając potrzeby rynku pracy oraz specyfikę poszczególnych zawodów szkolnictwa branżowego i ich powiązanie z daną dziedziną zawodową.

Określenie wykazu dziedzin zawodowych było konieczne w kontekście działalności branżowych centrów umiejętności (BCU). Zgodnie bowiem z definicją – określoną w art. 4 pkt 30a Po, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 2 lit. c wspomnianej nowelizacji – BCU jest placówką kształcenia, szkolenia i egzaminowania o zasięgu ogólnokrajowym, ukierunkowaną branżowo w zakresie jednej z dziedzin zawodowych

Wykaz dziedzin zawodowych ma ułatwić pracodawcom, dyrektorom szkół i wszystkim osobom zainteresowanym wybór właściwego branżowego centrum umiejętności w celu realizacji szkoleń, kursów lub innej formy działania zgodnie z obszarami działalności tego centrum.
Jak już zostało wspomniane, jedną z dziedzin jest geodezja. Przyporządkowano do niej zawód technik geodeta.

Przypomnijmy, że BCU w dziedzinie geodezji powstanie w Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS