|2023-07-06|
Geodezja, Edukacja
W Zwierzyńcu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie geodezji
Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 10 mln zł na utworzenie – jedynego w Polsce – Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie geodezji. Organem prowadzącym technikum jest Powiat Zamojski.
4 lipca 2023 r. w obecności ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz sekretarz stanu w MEiN Marzeny Machałek zostały podpisane pierwsze umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności w następujących dziedzinach: florystyka, obuwnictwo, energetyka odnawialna (słoneczna), elektronika, mechatronika, piekarstwo, przemysł ceramiczny, przemysł lotniczy, mechanizacja rolnictwa, eksploatacja portów i terminali lotniczych, elektryka, realizacja nagrań i nagłośnień, geodezja oraz górnictwo. Podpisy na dokumentach złożyli przedstawiciele beneficjentów oraz Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest operatorem projektu.
Podczas uroczystości podpisania umów szef MEiN zwracał uwagę na nowatorski charakter Branżowych Centrów Umiejętności. Podkreślał, że jest to zupełnie nowy projekt w polskim systemie edukacji łączący szkoły, uczelnie, organy prowadzące i poszczególne branże. – Połączenie szkół zawodowych, organów prowadzących te szkoły, najczęściej samorządowców, ale nie tylko, a także branż właściwych i szczególnie ważnych dla poszczególnych regionów i wyższych szkół zawodowych technicznych będzie tworzyło centra rozwoju szkolnictwa zawodowego w Polsce – powiedział minister Czarnek.
W planach jest stworzenie 120 Branżowych Centrów Umiejętności – po jednym w danej dziedzinie. Będą to zaawansowane technologicznie i ukierunkowane branżowo placówki kształcenia, szkolenia i egzaminowania w zakresie jednej z dziedzin zawodowych ujętych w danej branży. Powstaną przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego i będą się specjalizowały w danej dziedzinie gospodarki. Dodatkowymi partnerami projektów mogą być uczelnie, instytuty badawcze lub przedsiębiorstwa właściwe dla dziedzin, których dotyczy projekt.
BCU będą prowadziły 4 rodzaje działalności: • edukacyjno-szkoleniową, • wspierającą współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami; • innowacyjno-rozwojową, upowszechniającą wiedzę, innowacje i nowe technologie oraz transformację ekologiczną i cyfrową; • wspierającą realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów.
Dotychczas ogłoszono dwa konkursy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności. Podczas pierwszego naboru (15 października – 16 grudnia 2022 r.) zaakceptowano 63 wnioski (przyznane dofinansowanie – 700 mln zł). Podczas drugiego (3 lutego – 3 kwietnia 2023 r.) – 26 wniosków (314 mln zł). Trzeci i ostatni nabór ruszy 7 lipca.
Źródło: MEiN, DC
|