Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-25| Geodezja, Prawo

ZPP nie zgadza się ze stanowiskiem GGK ws. terminów weryfikacji

W ubiegłym tygodniu (20 września) podczas posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyskutowano m.in. na temat stanowiska Głównego Geodety Kraju dotyczącego liczenia terminów weryfikacji.


ZPP nie zgadza się ze stanowiskiem GGK ws. terminów weryfikacji

Przypomnijmy, że zgodnie ze stanowiskiem GGK z czerwca br. terminy weryfikacji liczy się od dnia otrzymania przez organ SGiK zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac. „Oznacza to, że do terminu weryfikacji wlicza się dzień przekazania zawiadomienia” – wyjaśniła GGK Alicja Kulka w piśmie do starostów, prezydentów miast oraz WINGiK-ów. Dalej zaznaczyła, że w zakresie obliczania ww. terminów nie mają zastosowania zarówno przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, jak i Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi przy obliczaniu terminu określonego w dniach nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie.

Z taką interpretacją nie zgodził się Związek Powiatów Polskich, który postanowił poruszyć ten temat na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu KWRiST. W tym celu ZPP wystosował wniosek do współprzewodniczących Zespołu, w którym wskazał, że interpretacja GGK oznacza „odebranie praktycznie jednego dnia z terminów przeznaczonych na weryfikację, które zostały wyraźnie określone w art. 12b ust. 1a Pgik”.

Jak możemy przeczytać na portalu ZPP wartowiedziec.pl, dyskusja przedstawicieli ZPP i GUGiK podczas posiedzenia Zespołu „nie mogła nabrać skrzydeł (wobec czego nie dokonano merytorycznych ustaleń) z uwagi na »limitowanie« czasu wypowiedzi przez współprzewodniczącego Zespołu ze strony samorządowej”.
Dalej autor relacji podał, że „wobec trafnych uwag i pytań ZPP (dotyczących m.in. tego, jak zdaniem GGK należy liczyć terminy, jak ustalać ich początek i koniec itp.) przedstawiciele GUGiK nie byli w stanie racjonalnie uzasadnić sensu omawianego stanowiska”.

Temat nie został zakończony i ma powrócić na październikowym posiedzeniu Zespołu. Ponadto planowane jest spotkanie robocze GUGiK z przedstawicielami ZPP.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS