Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-25| GIS, Teledetekcja

Politechnika Lubelska opracowuje cyfrowego bliźniaka Zamościa

Model cyfrowego bliźniaka Zamościa powstaje w ramach międzynarodowego projektu naukowego „Zero energy buildings for zero energy neighbourhoods ZEB4ZEN”. Jego budżet to ponad 2 miliony euro.


Politechnika Lubelska opracowuje cyfrowego bliźniaka Zamościa

Głównym celem przedsięwzięcia jest opracowanie ponadnarodowej metodologii i regionalnych planów działania, które pokażą, jak do roku 2050 przekształcić historyczne dzielnice miejskie w dzielnice o niemal zerowym zużyciu energii. „Miasta idealne” powstałe w dobie renesansu takie, jak Zamość, Palmanova czy Karlovac, które obecnie są całkowicie nieefektywne energetycznie, mają w przyszłości stać się miastami idealnymi o zerowym zużyciu energii.

W tym celu jednostki badawcze z Chorwacji (Energy Institute Hrvoje Požar – lider projektu), Niemiec (Magdeburg Stendal University of Applied Sciences), Włoch (Energy Management Agency of Friuli Venezia) i Polski (Politechnika Lubelska) identyfikują możliwości modernizacji energetycznej, która połączy współczesność z tradycją. Wynikiem ich prac będą natomiast konkretne działania spełniające założenia i cele Unii Europejskiej w zakresie energii i klimatu.

W ramach projektu zespół Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej, przy użyciu nowoczesnych technik skaningu laserowego i fotogrametrii, opracował już chmurę punktów Starego Miasta w Zamościu. Jest ona podstawą do realizacji cyfrowego modelu miasta.
Cyfrowy bliźniak Zamościa będzie w przyszłości uzupełniany o informacje związane z waloryzacją zabytków, oceną ich stanu technicznego i możliwościami modernizacji energetycznych poszczególnych kamienic. Powstanie narzędzie uniwersalne – dostępne dla inżynierów, zarządców obiektów, a przede wszystkim dla władz miasta Zamość.

Równocześnie trwają przygotowania do realizacji wdrożeń pilotażowych, podczas których w praktyce przetestowane zostaną przyjęte rozwiązania. Miasto Zamość wraz Katedrą Konserwacji Zabytków PL przeprowadzi prace badawcze i pilotażowe związane z termomodernizacją zabytkowej oficyny Pałacu Zamoyskich. Po wykonaniu izolacji przy użyciu różnych metod planowane jest przeprowadzenie pomiarów efektywności zastosowanych rozwiązań.

Źródło: PL


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS