|2023-07-05|
Geodezja, Instytucje
Ministerstwo o nowym statucie GUGiK
Były GGK Waldemar Izdebski poinformował na swoim blogu, że otrzymał już odpowiedź na swoje pismo – skierowane do premiera – dotyczące utworzenia Biura Regionalnego GUGiK-u w Łodzi i nowego statutu urzędu.
Gmach przy ulicy Żurawiej 6/12, w którym mieści się siedziba GUGiK (fot. Jerzy Królikowski)
|
|
|
|
|
|
Przypomnijmy, że Waldemar Izdebski wystąpił z apelem do prezesa Rady Ministrów na początku maja br. Zwrócił się w nim do szefa rządu o przeanalizowanie zasadności przygotowanych zmian statutu GUGiK – przede wszystkim utworzenia Biura Regionalnego GUGiK w Łodzi. Koszty związane z prowadzeniem nowej komórki miałyby wynieść 1,7 mln zł rocznie. Ponadto zauważył, że projekt statutu nie zawiera zmian wynikających z wniosków kierowanych przez NIK do MRiT w informacji o wynikach kontroli „Cyfryzacja ewidencji gruntów i budynków na szczeblu powiatowym”. Znalazł się tam bowiem postulat podjęcia „działań mających na celu dokonanie zmiany Statutu GUGIK poprzez wprowadzenie do struktury organizacyjnej tego urzędu Departamentu Prawno-Legislacyjnego”.
Po miesiącu okazało się, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała do rozpatrzenia sprawę Ministerstwu Rozwoju i Technologii. I to właśnie resort rozwoju udzielił 4 lipca odpowiedzi Waldemarowi Izdebskiemu. Niestety, MRiT w niewielkim stopniu ustosunkowało się do uwag i argumentów byłego GGK. W piśmie możemy przeczytać, że zmiana rozporządzenia ws. statutu została zainicjowana przez Głównego Geodetę Kraju pismem z 21 lutego 2023 r., a obecnie trwa analiza uwag zgłoszonych do ww. rozporządzenia w ramach uzgodnień międzyresortowych. Resort rozwoju przytoczył także zapis z Oceny Skutków Regulacji, mówiący, że zmiana statutu nie będzie miała wpływu na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa.
W piśmie znalazła się ponadto informacja, że obecnie wprowadzenie do struktury organizacyjnej GUGiK Departamentu Prawno-Legislacyjnego byłoby niezasadne – tak wskazał minister rozwoju i technologii w uzgodnieniu z GUGiK. A zatem wynika z tego, że GUGiK także nie chciał tworzyć Departamentu Prawno-Legislacyjnego. „Co jest o tyle dziwne, że dotychczas było wiele wniosków o utworzenie takiego departamentu kierowanych do nadzorujących GGK ministrów, a ostatnie wystąpienie było właśnie do ministra Waldemara Budy w maju 2022 r., czyli tuż przed moim odwołaniem” – napisał na swoim blogu Waldemar Izdebski.
Redakcja Geoforum.pl już wystąpiła do GUGiK-u z pytaniem, dlaczego urząd zmienił zdanie i obecnie nie jest zainteresowany utworzeniem Departamentu Prawno-Legislacyjnego.
DC
|