Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-07-05| Geodezja, Ludzie, GEOWYWIAD

Jesteśmy dla geodetów. Wywiad z naczelnik Wydziału Geodezji w Wejherowie

Rozmawiamy z JOANNĄ CHARYTANOWICZ, naczelnik Wydziału Geodezji Starostwa Powiatowego w Wejherowie, geodetą powiatowym.


Jesteśmy dla geodetów. Wywiad z naczelnik Wydziału Geodezji w Wejherowie <br />
Od lewej: Katarzyna Ziółkowska (inspektor w PODGiK), Joanna Charytanowicz (naczelnik Wydziału), Urszula Szczepińska (zastępca naczelnika Wydziału), Magdalena Szczerbińska (kierownik PODGiK) Wioletta Drawc-Cybulska (inspektor ds. EGiB)
Od lewej: Katarzyna Ziółkowska (inspektor w PODGiK), Joanna Charytanowicz (naczelnik Wydziału), Urszula Szczepińska (zastępca naczelnika Wydziału), Magdalena Szczerbińska (kierownik PODGiK) Wioletta Drawc-Cybulska (inspektor ds. EGiB)

DAMIAN CZEKAJ: Cztery miesiące temu została pani geodetą powiatowym. Jakie cele postawiła pani przed sobą, obejmując to stanowisko?

JOANNA CHARYTANOWICZ: Główny cel na ten rok to dokończenie wektoryzacji rastrowej treści mapy zasadniczej. To kolejny etap prac przybliżający nas do wymiany informacji za pomocą plików GML. Zamierzam też skupić się na doskonaleniu organizacji pracy wydziału w kontekście powstałych w ostatnich latach potężnych zbiorów dokumentów elektronicznych.Nie dostrzegam konieczności wprowadzania radykalnych zmian. Przez osiem lat byłam kierownikiem ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej i współuczestniczyłam w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących wydziału.Tylko niektóre obowiązki są dla mnie nowością. Poza tym najzwyczajniej w świecie potrzebuję czasu, aby oswoić się z nowym stanowiskiem. Myślę, że za rok, gdyby udało nam się porozmawiać, powiedziałabym coś więcej.

A jest coś, co wam dziś szczególnie doskwiera?

Realizowane na terenie powiatu wejherowskiego duże inwestycje, takie jak budowa elektrowni jądrowej czy trasy krajowej, powodują, że staroście przekazywane są ogromne opracowania: mapy do celów projektowych, podziały, pomiary powykonawcze. Zarówno weryfikacja takich operatów, jak i aktualizacja naszych zbiorów jest czasochłonna, a nie może przecież hamować obsługi zgłoszeń obejmujących mniejsze zakresy. Może to jednak powodować opóźnienia weryfikacji.

W tym roku w plebiscycie na najlepszy ODGiK działający w technologii iGeoMap/ePODGiK zajęliście drugie miejsce. Rok wcześniej zwyciężyliście. Jak geodeci i władze powiatu zareagowali na ten sukces?

Oczywiście wszyscy nam gratulowali zwycięstwa. Pani starosta jest niezmiennie dumna z tego, jak funkcjonuje geodezja w Wejherowie. Nagrody to sygnał, że zasadnicze cele: sprawność obsługi interesantów oraz troska o jakość rejestrowanych i przechowywanych danych, realizowane są prawidłowo. Geodetów nigdy nie musieliśmy zachęcać do głosowania. Sami interesują się konkursem. Odbieram to jako docenienie naszych starań w Wydziale Geodezji.

Czym zatem wejherowska geodezja wyróżnia się na tle okolicznych powiatów?

Myślę, że przede wszystkim sprawnością obsługi. Dokumenty do zgłoszonej pracy wydawane są automatycznie. Wskutek pełnej zgodności ewidencji gruntów i budynków z księgami wieczystymi nie ma potrzeby badania KW. Zespół, jakim przyszło mi kierować, wyróżnia się służebną, zorientowaną na profesjonalną obsługę klientów postawą. Jak już wspomniałam, skupiamy się informatyzacji i działaniach naprawczych, których znaczną część realizujemy sami, w trakcie obsługi spraw.
Bardzo pomaga nam też Geo-System, poprzez dostarczane narzędzia i wsparcie naszych działań. Weźmy na przykład zgłoszenia elektroniczne – to się dzieje zupełnie poza nami, nikt nie musi niczego zatwierdzać, klikać. Dodatkowo w zeszłym roku udało nam się wprowadzić e-usługę generowania zaświadczenia z uproszczonych planów urządzania lasu. Obsługa geodety w wydziale, przy ladzie praktycznie już nie istnienie. Dzięki temu udało się przesunąć pracowników w obszary, gdzie są bardziej potrzebni.

Na fot. przedstawicielki Starostwa Powiatowego w Wejherowie, które uczestniczyły w konferencji w Jachrance w czerwcu br.

Rozmawiał Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS