Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-05-09| Mapy

Automatyczne pięćdziesiątki dla woj. łódzkiego opublikowane

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił w serwisie Geoportal.gov.pl do pobrania wizualizacje kartograficzne BDOT10k w skali 1:50 000 dla obszaru województwa łódzkiego.


Automatyczne pięćdziesiątki dla woj. łódzkiego opublikowane
Automatyczne pięćdziesiątki dla woj. łódzkiego opublikowane

Narzędzia do automatycznego generowania wizualizacji kartograficznych w skali 1:50 000 zostały opracowane przez stołeczną firmę Globema w ramach rozstrzygniętego we wrześniu 2022 r. przetargu (wartość podpisanej wówczas umowy to blisko 130 tys. zł). Co ciekawe, wcześniej ta sama spółka zwyciężyła w ogłoszonym przez GUGiK na początku u.br. konkursie na podobne narzędzie. Jak jednak wyjaśnił Urząd, złożona w jego ramach praca nie spełniła wymagań obligatoryjnych postępowania.

Opracowania realizowane są w pełni automatycznie na podstawie aktualnych danych dostępnych w PZGiK – tj. BDOT10k oraz NMT. Plik PDF jest przygotowywany w darmowym oprogramowaniu QGIS, natomiast procesy generalizacji i redakcji kartograficznej oraz generowanie warstwic – w oprogramowaniu FME firmy Safe Software

Jest to pierwsza iteracja i wyniki nie stanowią jeszcze map topograficznych, o których mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 Pgik. Jak zapewnia GUGiK, narzędzia i procesy są udoskonalane, aby wyniki ich działania docelowo stały się pełnoprawnymi mapami topograficznymi.

Pliki można pobrać wprost z serwisu Geoportal.gov.pl, wybierając warstwę „1:50 000” w folderze „Dane do pobrania” > „Topografia” > „Wizualizacja kartograficzna BDOT10k”.
GUGiK zapowiada, że wizualizacje dla kolejnych województw będą sukcesywnie dodawane.

„Pięćdziesiątki” są już trzecią skalą automatycznych map opublikowanych przez GUGiK. Wcześniej tego typu opracowania przygotowano dla całego kraju w skalach 1:10 000 oraz 1:25 000.

Źródło: GUGiK, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS