Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-28| Geodezja, Prawo

Adresy i postępowania dyscyplinarne: drobne zmiany w Pgik opublikowane

W Dzienniku Ustaw (poz. 803) ukazała się ustawa mająca likwidować zbędne bariery administracyjne i prawne. Akt ten nowelizuje m.in. Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Adresy i postępowania dyscyplinarne: drobne zmiany w Pgik opublikowane

Przepisy ustawy z 26 stycznia o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych są pierwszym efektem prac sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji. Co ciekawe, na jej posiedzeniach głos zabierali również geodeci. Na przykład przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów (OZZG) postulowali zniesienie zgłaszania oraz weryfikacji prac geodezyjnych.

Wspomniana ustawa wprawdzie wprowadza zmiany w Pgik, ale nie idą one aż tak daleko, jak chciało OZZG.

Akt m.in. modyfikuje art. 46w Pgik dotyczący prac komisji dyscyplinarnych. Nowe brzmienie wygląda następująco: „Do postępowań przed komisjami dyscyplinarnymi w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej, w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375, 1855, 2582 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289 i 535), z tym że nie stosuje się przepisów o oskarżycielu prywatnym, przedstawicielu społecznym, postępowaniu przygotowawczym oraz środkach przymusu, z wyjątkiem przepisów o karze pieniężnej”.

Jak wyjaśniają autorzy nowelizacji, zapis ten ma charakter porządkujący, a jego celem jest dostosowanie brzmienia tego artykułu do aktualnej treści Kodeksu postępowania karnego, gdzie nie ma już przepisów dotyczących powództwa cywilnego w postępowaniu karnym.

Druga ze zmian w Pgik modyfikuje obowiązek umieszczania tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości zabudowanych. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten będzie polegał na umieszczeniu tej tabliczki w widocznym miejscu – albo na ścianie frontowej budynku albo, i tu nowość, na ogrodzeniu. Należy tego dokonać – tak jak dotychczas – w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Co do zasady tabliczka musi zawierać jedynie sam numer. Natomiast o obowiązku zamieszczenia na niej dodatkowych informacji (nazwy miejscowości lub dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego, a także nazwy ulicy lub placu) będzie mogła zdecydować rada gminy.

Dodatkowo w ustawie proponuje się dodanie nowego art. 48 ust. 1a, w którym stypizowane będzie wykroczenie polegające na niezrealizowaniu obowiązku zamieszczenia tabliczki adresowej. Zakres karalności będzie w tym przypadku węższy niż określony obecnie w Kodeksie wykroczeń. Za czyn ten grozić będzie nagana lub grzywna do 250 zł.

Ustawa wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia, czyli 12 maja.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS