wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-18| Geodezja, GIS, Kataster

GUGiK odpiera zarzuty ws. wadliwego działania ULDK

W ocenie GUGiK zarzuty Waldemara Izdebskiego dotyczące nieprawidłowego funkcjonowania Usługi Lokalizacji Działek Katastralnych (ULDK) są nietrafione.


GUGiK odpiera zarzuty ws. wadliwego działania ULDK <br />
Przykład błędnego działania ULDK (źródło: WI)
Przykład błędnego działania ULDK (źródło: WI)

Przypomnijmy, że głównym zastosowaniem ULDK jest lokalizacja przestrzenna wskazanej działki ewidencyjnej na podstawie identyfikatora, z wykorzystaniem informacji zawartych w powiatowych bazach ewidencji gruntów i budynków. Serwis ten jest wykorzystywany nie tylko w rozwijanym przez GUGiK Geoportalu, ale także w innych urzędowych portalach, choćby e-budownictwo czy w systemie informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej.

Jednak zdaniem byłego głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego usługa ta funkcjonuje coraz gorzej. W ubiegłym tygodniu wystosował on w tej sprawie pisma do GUGiK oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jak wskazał, głównym problemem jest brak dostępności w ULDK danych z wybranych miast i powiatów. „Obecna sytuacja z ciągłymi problemami budzi nieufność użytkowników i przekłada się na znaczny spadek wykorzystania usługi” – napisał. W związku z tym zwrócił się do GUGiK o usunięcie nazwy własnej ULDK zarówno ze stron Urzędu, jak i z wszelkiej dokumentacji. Wyjaśnijmy bowiem w tym miejscu, że serwis ten został opracowany przez Waldemara Izdebskiego w 2014 r., gdy był on jeszcze prezesem firmy Geo-System. W 2019 r., gdy piastował już stanowisko GGK, przekazał rozwój ULDK do GUGiK.

O odniesienie się do zarzutów Waldemara Izdebskiego poprosiliśmy Główny Urząd Geodezji i Kartografii. W przesłanej naszej redakcji odpowiedzi Urząd zapewnia, że ULDK działa prawidłowo, a wszelkie identyfikowane dysfunkcje w jej działaniu są na bieżąco usuwane.

„Sugestie p. Waldemara Izdebskiego dotyczące rzekomego zaniedbywania ULDK nie korespondują z faktami. Większość przypadków braku możliwości wyszukiwania działek ewidencyjnych dotyczy niedostępności usług dostarczanych przez starostów lub treści zasobu powiatowego, do których te usługi referują. Gdy pracownicy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) stwierdzają niedostępność funkcjonalności zapewnianej przez ULDK dla obszaru powiatu, niezwłocznie podejmują działania zmierzające do wyjaśnienia jej przyczyn i spowodowania, aby właściwy organ (starosta) przywrócił prawidłowe działanie utrzymywanej przez niego usługi lub skorygował udostępniane treści” – czytamy w odpowiedzi. „Podkreślić w tym miejscu należy, że ULDK jest usługą integrującą, co jest okolicznością doskonale znaną p. Waldemarowi Izdebskiemu” – dodaje Urząd.

Urząd zaznacza jednocześnie, że jest wdzięczny za wszelkie sygnały dotyczące nieprawidłowego funkcjonowania usługi, również Waldemarowi Izdebskiemu. „Działania pracowników GUGiK spowodowały usunięcie przyczyn niedostępności zasygnalizowanych przez p. Waldemara Izdebskiego” – podsumowuje Urząd.

Dodaje też, że GUGiK zamierza nadal korzystać z funkcjonalności zapewnianych przez ULDK i posługiwać się tą nazwą.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS