wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-04-12| Geodezja, GIS, Kataster

ULDK działa gorzej, Izdebski interweniuje

Jako autor Usługi Lokalizacji Działki Katastralnej proszę, aby GUGiK zaprzestał używać nazwy ULDK – pisze do GUGiK i resortu rozwoju Waldemar Izdebski.


ULDK działa gorzej, Izdebski interweniuje <br />
Przykłąd błędnego działania ULDK (źródło: WI)
Przykłąd błędnego działania ULDK (źródło: WI)
ULDK działa gorzej, Izdebski interweniuje <br />
Liczba wywołań ULDK
Liczba wywołań ULDK

Przypomnijmy, że serwis ten został opracowany przez Waldemara Izdebskiego, gdy ten był prezesem stołecznej firmy Geo-System. Założenia techniczne ULDK po raz pierwszy opisał on w miesięczniku GEODETA w 2014 roku.

Jak wskazuje już sama nazwa usługi, jej głównym zastosowaniem jest lokalizacja przestrzenna wskazanej działki ewidencyjnej na podstawie identyfikatora, z wykorzystaniem informacji zawartych w powiatowych bazach ewidencji gruntów i budynków. W 2019 r., gdy Waldemar Izdebski był głównym geodetą kraju, przekazał ULDK do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Usługa obsługiwała wówczas wszystkie 380 powiatów w całym kraju. Została następnie wdrożona w rządowych serwisach, np. Geoportal.gov.pl, e-budownictwo czy w systemie informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak jednak twierdzi dziś autor usługi, choć GUGiK pisemnie zobowiązał się do dbania o jej jakość, to niestety od wielu tygodni działki z części samorządów nie są w niej dostępne. Jako przykład podaje powiaty bielski oraz miasta Wałbrzych czy Białystok. „Obecna sytuacja z ciągłymi problemami budzi nieufność użytkowników i przekłada się na znaczny spadek wykorzystania usługi” – pisze na swoim blogu Waldemar Izdebski. Jako dowód załącza statystyki wykorzystania usługi od 2018 roku do dziś (rys. obok).

O sprawie w oficjalnych pismach poinformował on zarówno GUGiK, jak i nadzorujące go Ministerstwo Rozwoju i Technologii. „Sadzę, że w tej sytuacji Główny Urząd Geodezji i Kartografii powinien stworzyć swoją własną koncepcję tej przydatnej usługi, którą będzie firmował i jako jedyny będzie ponosił za nią odpowiedzialność faktyczną i wizerunkową” – czytamy w liście do ministra rozwoju Waldemara Budy. Z kolei w piśmie do GUGiK prosi o usunięcie nazwy własnej ULDK zarówno ze stron Urzędu, jak i wszelkiej dokumentacji.

Z prośbą o ustosunkowanie się do tych zarzutów zwróciliśmy się właśnie do GUGiK i obecnie czekamy na odpowiedź. (AKTUALIZACJA Z 18 KWIETNIA: wyjaśnienia GUGiK do tego tekstu opublikowaliśmu TU)

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS