Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-04-14| Geodezja, Teledetekcja

Naukowcy ze Szczecina będą monitorować składowisko odpadów

Przedstawiciele Politechniki Morskiej w Szczecinie i samorządu powiatu polickiego podpisali list intencyjny w sprawie projektu „Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów w Policach przy ul. Kamiennej”.


Naukowcy ze Szczecina będą monitorować składowisko odpadów

Projekt mający na celu poprawę stanu zagospodarowania terenu zostanie zrealizowany przez Starostwo Powiatowe w Policach w ramach przedsięwzięcia współfinansowanego przez Unię Europejską. W zeszłym roku samorządowcom z Polic udało się podpisać umowę z wykonawcą na usunięcie kilkudziesięciu ton niewłaściwie składowanych odpadów i przywrócenie terenom wokół ulicy Kamiennej wartości użytkowych.

Stworzona zostanie strefa rekreacyjnych terenów zielonych (ponad 5 ha), które będą mogły być użytkowane z korzyścią dla mieszkańców powiatu polickiego.
Eksperci Politechniki Morskiej wesprą projekt w zakresie monitoringu geodezyjnego, w którym będą wykorzystywać nowoczesne technologie pomiarowe (drony, odczyty laserowe, wizualizacje 3D).

List intencyjny podpisano w Sali Tradycji w siedzibie Politechniki Morskiej przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Zarząd Powiatu w Policach reprezentowała wicestarosta Joanna Napiwodzka, a Politechnikę Morską – rektor PM dr hab. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka.

– Określenie przez pracowników PM objętości pryzm odpadów przeznaczonych do usunięcia znacznie ułatwiło podpisanie korzystnej umowy z wykonawcą projektu na realizację rekultywacji terenu przy ulicy Kamiennej. W tym przypadku współpraca środowiska naukowego i samorządowego przyniosła wymierne korzyści i mam nadzieję, że dalsze współdziałanie jeszcze bardziej się rozwinie – powiedziała na wstępie wicestarosta Joanna Napiwodzka.

Dr inż. Grzegorz Stępień z Katedry Geodezji i Pomiarów Offshore PM, który również brał udział w spotkaniu, zaznaczył z kolei, że jest bardzo zadowolony z udziału w tym projekcie, ponieważ jest to interesujące wyzwanie dla jego zespołu. – Takie działania bardzo dobrze wpisują się w naszą strategię, aby włączyć się coraz mocniej w politykę zrównoważonego rozwoju i ochronę środowiska, co również jest odzwierciedlone w programie naszych kierunków na uczelni – podkreślił.

W wydarzeniu wzięli również udział (ze strony Starostwa Powiatowego w Policach): naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Bogusława Szulc, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska Urszula Ciok-Piotrowska oraz naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii Inspektor Tadeusz Łukasiuk. Ten ostatni przypomniał, że współpraca między Starostwem Powiatowym w Policach a Politechniką Morską (niegdyś Akademią Morską) trwa także na innym poziomie – studenci i absolwenci uczelni uczestniczą w stażach i praktykach organizowanych przez Starostwo.
Rektor PM zachęcał z kolei do podjęcia współpracy także w zakresie inwentaryzacji obszarów zielonych i w nowo przygotowywanym projekcie badania oddziaływania zakładów przemysłowych w Policach na okolicę.

Współpraca obu podmiotów – w myśl podpisanego listu intencyjnego – ma obejmować także dalsze przedsięwzięcia o charakterze dydaktycznym, naukowo-badawczym oraz administracyjno-gospodarczym.
Władze samorządowe w Policach oraz PM podejmą działania zmierzające do wspierania i upowszechniania nowoczesnych metod pomiarowych i obliczeniowych w środowisku wykonawstwa geodezyjnego oraz administracji geodezyjnej na terenie powiatu polickiego. Ponadto, podjęto również temat dalszej współpracy w zakresie praktyk studenckich.

Źródło: Politechnika Morska w Szczecinie


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama