Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-31| Geodezja, Prawo, Instytucje

Wzrosną minimalne wynagrodzenia w samorządowej geodezji

W ślad za płacą minimalną w całej krajowej gospodarce wzrosnąć mają również zarobki w samorządach, w tym wśród pracowników Służby Geodezyjnej i Kartograficznej – zakłada zaprezentowany właśnie przez rząd projekt rozporządzenia.


Wzrosną minimalne wynagrodzenia w samorządowej geodezji

Jak pokazuje choćby niedawny raport miesięcznika GEODETA dotyczący zarobków w branży geodezyjnej i kartograficznej, pensje na tych samych stanowiskach w różnych samorządach potrafią się między sobą znacząco różnić. Nie mogą one jednak być niższe niż kwoty zapisane w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

W akcie tym stanowiska w samorządach podzielono na 22 tzw. kategorie zaszeregowania. Zgodnie z tymi przepisami (obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r.) minimalny poziom zasadniczego wynagrodzenia dla najniższej kategorii (I) wynosi raptem 2150 zł, a najwyższej (XXII) – 3600 zł. Dla porównania, określone w innych przepisach minimalne wynagrodzenie za pracę, które obowiązuje od 1 stycznia 2023 br. w całej krajowej gospodarce, wynosi 3490 zł. Co więcej, 1 lipca kwota ta wzrośnie już do 3600 zł.

Oczywiście należy tu nadmienić, że podane kwoty nie oznaczają, że w samorządach można zarabiać mniej niż płaca minimalna. Przywołane rozporządzenie odnosi się bowiem do wynagrodzenia zasadniczego, a nie całkowitego.

Dostrzegając jednak niski poziom tych kwot oraz reagując na postulaty samorządowców, Rada Ministrów przygotowała projekt nowelizacji wspomnianego rozporządzenia. W nim minimalne wynagrodzenie dla poziomu I ma zostać podniesione do kwoty zbliżonej do płacy minimalnej, a konkretnie do 3300 zł. W pozostałych kategoriach stawki zostały ustalone tak, aby wzrastały proporcjonalnie między kategoriami. Jednocześnie zmniejszono ogólną liczbę kategorii zaszeregowania o dwie, tj. do 20.

Jak przełoży się to na zarobki Służby Geodezyjnej?

Przykładowo, minimalna stawka dla geodety województwa wzrośnie z dotychczasowych 2950 do 4300 zł. Dla geodety powiatowego/miejskiego wynagrodzenie zasadnicze skoczy zaś z 2850 do 4300, a dla kierownika PODGiK-u – z 2850 do 4400 zł. W przypadku inspektora kontroli dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej stawka zwiększy się z 2850 do 4200. Natomiast jeśli chodzi o pracowników na stanowisku geodety/kartografa, kwoty wzrosną z 2600–2700 do 3800 zł, a dla starszego geodety/starszego kartografa – z 2650–2750 do 3900 zł.

Zgodnie z rządowymi założeniami nowe stawki miałyby zacząć obowiązywać od 1 lipca br.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS