Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-03-16| Teledetekcja

HawkEye 360: satelitarny monitoring sygnałów radiowych już nawet co godzinę

Amerykańska firma HawkEye 360 wyniosła na orbitę kolejną partię satelitów obserwacyjnych, co jeszcze bardziej poprawi jej możliwości monitorowania sygnałów radiowych z kosmosu.


HawkEye 360: satelitarny monitoring sygnałów radiowych już nawet co godzinę <br />
Sygnały radiowe zwizualizowane na mapie w skali globalnej (źródło: HawkEye 360)
Sygnały radiowe zwizualizowane na mapie w skali globalnej (źródło: HawkEye 360)

Jak poinformowała spółka, właśnie udało się jej umieścić na orbicie okołoziemskiej satelity serii Cluster 6. Tym samym konstelacja HawkEye 360 liczy już 18 aparatów. Razem pozwalają one monitorować rejony położone w umiarkowanych szerokościach geograficznych nawet 24 razy na dobę, czyli – jak nietrudno obliczyć – z czasem rewizyty zaledwie na poziomie jednej godziny. Włączenie nowych satelitów poszerza ponadto możliwości tej firmy w zakresie śledzenia częstotliwości 15 – 18 GHz.

– Satelity Cluster 6 zostały umieszczone na orbicie nachylonej, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wywiad radiowy w regionach położonych na umiarkowanych szerokościach geograficznych. Wraz ze wzrostem napięć politycznych i militarnych w tych regionach potrzeba danych taktycznych jest tu jeszcze bardziej krytyczna – powiedział dyrektor ds. rozwoju HawkEye 360 Alex Fox. – Dzięki naszym nowym trybom zbierania danych i szerszemu pokryciu częstotliwości rozszerzamy nasze produkty i usługi, aby sprostać szybko zmieniającym się potrzebom naszych klientów w zakresie RF Intelligence – dodaje Fox.

To kolejny krok HawkEye 360 w kierunku budowy konstelacji małych satelitów, która będzie w stanie rejestrować lokalizacje naziemnych źródeł nadawania sygnałów radiowych. Obserwacje tych aparatów mogą mieć wiele zastosowań – to chociażby identyfikacja statków, które wyłączyły system identyfikacji, czy wykrywanie miejsc zakłócania sygnałów GNSS (co wykorzystano chociażby podczas wojny w Ukrainie). Więcej o możliwościach konstelacji HawkEye 360 można przeczytać w numerze 4/2022 miesięcznika GEODETA.

Start kolejnej transzy satelitów HawkEye 360 ma się odbyć już w kwietniu, a kolejne dwa – jeszcze w tym roku. Łącznie konstelacja ta ma składać się aż z 60 aparatów.

Oprócz wystrzeliwania nowych satelitów firma HawkEye 360 koncentruje się również na rozbudowie infrastruktury naziemnej. A ta – po otwarciu nowej placówki na Hawajach – liczy już 3 stacje naziemne, co pozwala przyspieszyć dostarczanie danych klientom.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS