|2023-03-16|
Teledetekcja
HawkEye 360: satelitarny monitoring sygnałów radiowych już nawet co godzinę
Amerykańska firma HawkEye 360 wyniosła na orbitę kolejną partię satelitów obserwacyjnych, co jeszcze bardziej poprawi jej możliwości monitorowania sygnałów radiowych z kosmosu.
Sygnały radiowe zwizualizowane na mapie w skali globalnej (źródło: HawkEye 360)
|
|
|
|
|
|
Jak poinformowała spółka, właśnie udało się jej umieścić na orbicie okołoziemskiej satelity serii Cluster 6. Tym samym konstelacja HawkEye 360 liczy już 18 aparatów. Razem pozwalają one monitorować rejony położone w umiarkowanych szerokościach geograficznych nawet 24 razy na dobę, czyli – jak nietrudno obliczyć – z czasem rewizyty zaledwie na poziomie jednej godziny. Włączenie nowych satelitów poszerza ponadto możliwości tej firmy w zakresie śledzenia częstotliwości 15 – 18 GHz.
– Satelity Cluster 6 zostały umieszczone na orbicie nachylonej, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wywiad radiowy w regionach położonych na umiarkowanych szerokościach geograficznych. Wraz ze wzrostem napięć politycznych i militarnych w tych regionach potrzeba danych taktycznych jest tu jeszcze bardziej krytyczna – powiedział dyrektor ds. rozwoju HawkEye 360 Alex Fox. – Dzięki naszym nowym trybom zbierania danych i szerszemu pokryciu częstotliwości rozszerzamy nasze produkty i usługi, aby sprostać szybko zmieniającym się potrzebom naszych klientów w zakresie RF Intelligence – dodaje Fox.
To kolejny krok HawkEye 360 w kierunku budowy konstelacji małych satelitów, która będzie w stanie rejestrować lokalizacje naziemnych źródeł nadawania sygnałów radiowych. Obserwacje tych aparatów mogą mieć wiele zastosowań – to chociażby identyfikacja statków, które wyłączyły system identyfikacji, czy wykrywanie miejsc zakłócania sygnałów GNSS (co wykorzystano chociażby podczas wojny w Ukrainie). Więcej o możliwościach konstelacji HawkEye 360 można przeczytać w numerze 4/2022 miesięcznika GEODETA.
Start kolejnej transzy satelitów HawkEye 360 ma się odbyć już w kwietniu, a kolejne dwa – jeszcze w tym roku. Łącznie konstelacja ta ma składać się aż z 60 aparatów.
Oprócz wystrzeliwania nowych satelitów firma HawkEye 360 koncentruje się również na rozbudowie infrastruktury naziemnej. A ta – po otwarciu nowej placówki na Hawajach – liczy już 3 stacje naziemne, co pozwala przyspieszyć dostarczanie danych klientom.
JK
|