Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-12| GNSS, Teledetekcja

Satelitarny nadzór radioelektroniczny dobry na wojnę i pokój

Amerykańska spółka HawkEye 360 prezentuje nowatorskie podejście do monitoringu fal radiowych w szerokim zakresie widma. Najlepszy dowód na użyteczność jej rozwiązań pojawił się wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego br. W kwietniowym GEODECIE temat przybliża Paweł Ziemnicki – dziennikarz, ekspert ds. tematyki kosmicznej.


Satelitarny nadzór radioelektroniczny dobry na wojnę i pokój <br />
Sygnały radiowe zwizualizowane na mapie w skali globalnej (źródło: HawkEye 360)
Sygnały radiowe zwizualizowane na mapie w skali globalnej (źródło: HawkEye 360)

Do monitoringu fal radiowych firma HawkEye 360 wykorzystuje włas­ną konstelację satelitarną. W jej ramach liczące po trzy sztuki klastry sensorów zdolne są z wysokości orbity wykrywać, analizować i precyzyjnie pozycjonować rozmaite sygnały emitowane przez urządzenia na powierzchni planety. Innowacyjne podejście do rozpoznania znajduje zastosowanie w kontroli ruchu morskiego, akcjach ratowniczych, przeciwdziałaniu nielegalnemu ruchowi transgranicznemu czy wreszcie – jak ostatnio w Ukrainie – podczas współczes­nych konfliktów zbrojnych.

Warto tu przypomnieć, że w ostatnich latach satelitarna obserwacja Ziemi uzyskała status jednej z największych i najprężniej rozwijających się gałęzi szeroko rozumianego przemysłu kosmicznego. Chodzi rzecz jasna o segment down­stream tego rynku odnoszący się do wykorzystania danych pochodzących z rozmieszczonych na orbitach sensorów do realizacji najróżniejszych zadań na rzecz nowoczesnych społeczeństw.

Powszechnie wykorzystuje się zarówno dane z satelitów optycznych, jak i radarowych. Satelitarnymi zobrazowaniami posługują się użytkownicy wojskowi i cywilni, odbiorcy tak rządowi, jak i komercyjni. Wśród przykładowych zastosowań tego typu zdjęć można wskazać tak rozmaite, jak badanie rozmieszczenia jednostek nieprzyjaciela, analizowanie procesu rozrastania się miast, szacowanie strat po klęskach żywiołowych czy wreszcie badanie kondycji zbóż lub roślinności leśnej.

• Rozpoznanie radiowe z orbity

Zupełnie nowy segment rynku, który rozwija się od niedawna, dotyczy monitoringu źródeł emisji radiowych. Obecne na całym ziemskim globie obiekty, pojazdy i urządzenia bezustannie emitują sygnały na różnych długościach fali. Świadomość tego, co dzieje się w różnych zakresach fal radiowych, daje współcześ­nie dostęp do ogromnej ilości informacji niezwykle przydatnych choćby dla interesariuszy zajmujących się bezpieczeństwem czy wywiadem.
W tej właśnie niszy rozwija się amerykańska firma HawkEye 360 z siedzibą w Herndon w stanie Wirginia. Przedsiębiorstwo działa od 2015 r., a jego genezę przedstawiła w 2018 r. Sarah Scoles na portalu wired.com: „Firma powstała po tym, jak Chris DeMay, ekspert od częstotliwości radiowych, który spędził 14 lat, pracując w środowisku wywiadowczym, wziął kilka lat temu udział w konferencji SmallSat. Widział wszystkie te firmy zajmujące się robieniem zdjęć satelitarnych i zrozumiał, że niewidzialną część widma [promieniowania] elektromagnetycznego można również wykorzystać do monitorowania Ziemi”...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS