wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Mazowsze wyda nawet 120 mln zł na modernizację geodezji

Przyjęty właśnie przez Zarząd Województwa Mazowieckiego Program Transformacji Cyfrowej 2023–2024 przewiduje w najbliższych latach realizację kilku dużych projektów związanych z geodezją, kartografią oraz technologiami satelitarnymi.


Mazowsze wyda nawet 120 mln zł na modernizację geodezji

W dokumencie zapisano realizację w ciągu najbliższych dwóch lat łącznie 36 różnorodnych projektów. Większość z nich stanowi kontynuację wcześniej podjętych inicjatyw, a 11 z nich to nowe działania uzupełniające związane z aktualnym kierunkiem trendów społecznych oraz gospodarczych.

Branżę geodezyjną najbardziej zainteresuje cel pn. „Dostosowanie do obowiązujących przepisów prawa danych PZGiK szczebla powiatowego w zakresie baz danych przestrzennych”. Prace te miałyby być realizowane w latach 2023–2028 i pochłonąć nawet 120 mln zł. Jak czytamy w „Programie”, dla powiatów, które przystąpią do tego projektu, planowane jest m.in. wykonanie modernizacji ewidencji gruntów i budynków (nawet dla 700 obrębów), aktualizacja bądź zakładanie baz BDOT500, GESUT i osnowy szczegółowej (prace miałyby objąć około 90 baz), a także cyfryzacja dokumentów uzasadniających wpisy do katastru nieruchomości i będących podstawą treści mapy zasadniczej. Nastąpi również publikacja nowych lub zaktualizowanych zasobów za pomocą usług danych przestrzennych. Źródłem finansowania dla tego projektu miałby być Krajowy Plan Odbudowy (KPO).

Przypomnijmy, że podobne działania województwo mazowieckie realizowało dotychczas w tzw. Projekcie ASI. Ostatnie prace geodezyjne w ramach tego przedsięwzięcia mają być wykonywane jeszcze w tym roku.

Sporo geodezyjnych i kartograficznych elementów zapisano również w działaniu „Rozwiązania cyfrowe dla mazowieckiej administracji”. Projekt ten, wyceniany łącznie na 188 mln zł, przewiduje m.in.: budowę systemu teledetekcyjnego będącego częścią Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP), przygotowanie centralnego środowiska analitycznego danych przestrzennych oraz modernizację węzłów lokalnych IIP (np. w zakresie portali mapowych). Prace mają być realizowane w latach 2023–2027 i być finansowane ze środków funduszy unijnych.

Na lata 2023–2027 planowane jest również aktualizowanie bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k). Dzięki pracom wycenionym na 20 mln zł dla około 25% województwa aktualność tego rejestru powinna być nie gorsza niż 2 lata. Finansowanie tych działań ma pochodzić ze środków KPO lub REACT-EU.

W dokumencie przewidziano również powstanie regionalnego centrum pozyskiwania danych za pomocą bezzałogowych systemów powietrznych. Głównym zadaniem tej placówki będzie pozyskiwanie danych z dronów wraz z ich przetwarzaniem i analizą w celu zapewnienia wsparcia w realizowaniu zadań własnych związanych np. z monitoringiem infrastruktury, ochroną środowiska, zarządzaniem kryzysowym, rolnictwem czy obsługą imprez masowych i promocją regionu. Prace o wartości 60 mln zł mają być realizowane w latach 2023–2026.

Akcenty geodezyjne znajdziemy również w projekcie „Smart Village” realizowanym m.in. przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Geodezji i Kartografii. Jego ogólnym celem jest wsparcie obszarów wiejskich, a w szczegółach przewidziano np. wykonywanie różnorodnych analiz przestrzennych.

Wspólnie z IGiK-iem województwo mazowieckie chce także realizować projekt „Monitoring urban green areas to support green transition in Poland and Norway” o wartości 1 mln zł. Jego celem ma być wykorzystanie danych satelitarnych pochodzących z otwartych zasobów, w tym z programu Copernicus, w celu przeprowadzania analiz środowiskowych obszarów zurbanizowanych.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS