|2023-01-12|
GIS, Teledetekcja, Prawo
W PZGiK również modele mesh i zdjęcia ukośne: nowe rozporządzenie opublikowane
26 stycznia wejdzie w życie nowe rozporządzenie fotogrametryczne – akt ten opublikowano 11 stycznia w Dzienniku Ustaw.
Wykonywanie pomiarów na zdjęciach ukośnych Warszawy
|
|
|
|
|
|
Rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 16 grudnia 2022 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu (DzU poz. 89) zastępuje akt o tej samej nazwie obowiązujący od 31 lipca 2020 roku.
Jak wyjaśnia GUGiK w najnowszym wydaniu swojego „Informatora”, potrzeba wydania nowego rozporządzenia spowodowana jest dezaktualizacją części przepisów, co wynika z bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego i automatyzacji procesu produkcji. „Część obowiązujących przepisów rozporządzenia ogranicza możliwość zastosowania nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających na szybsze i mniej kosztowne opracowanie danych fotogrametrycznych gromadzonych w PZGiK. Biorąc powyższe pod uwagę, zarówno do treści rozporządzenia, jak i załącznika wprowadzono zmiany o charakterze redakcyjnym oraz zmiany mające na celu doprecyzowanie zapisów dotyczących charakterystyki dokładnościowej zbiorów danych objętych przedmiotowym rozporządzeniem. Zmiany te upraszczają dotychczasowe przepisy, a co za tym idzie, upraszczają sposób realizacji prac geodezyjnych przez wykonawców tych prac” – podkreśla GUGiK.
Rozporządzenie dopuszcza ponadto, by w PZGiK gromadzić ukośne zdjęcia lotnicze, produkt zortorektyfikowany powstały z tych zdjęć (nazwany w tym akcie ortofotomapą ukośną) oraz modele siatkowe 3D, zwane także modelami mesh. „Modele siatkowe 3D i dane ukośne są jednym z głównych elementów tzw. cyfrowych bliźniaków miast, które wspierają procesy planistyczne i decyzyjne w zakresie planowania przestrzennego czy zarządzania kryzysowego na poziomie państwa, jak również administracji samorządowej” – uzasadnia tę zmianę GUGiK.
W rozporządzeniu uporządkowano także zapisy dotyczące formatów danych, a także doprecyzowano zapisy dotyczące ortofotomapy prawdziwej, czyli opracowania, na którym eliminuje się przesunięcia radialne obiektów wystających ponad teren (np. budynków).
Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, zatem 26 stycznia.
JK
|