wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-12| GIS, Teledetekcja, Prawo

W PZGiK również modele mesh i zdjęcia ukośne: nowe rozporządzenie opublikowane

26 stycznia wejdzie w życie nowe rozporządzenie fotogrametryczne – akt ten opublikowano 11 stycznia w Dzienniku Ustaw.


W PZGiK również modele mesh i zdjęcia ukośne: nowe rozporządzenie opublikowane <br />
Wykonywanie pomiarów na zdjęciach ukośnych Warszawy
Wykonywanie pomiarów na zdjęciach ukośnych Warszawy

Rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 16 grudnia 2022 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu (DzU poz. 89) zastępuje akt o tej samej nazwie obowiązujący od 31 lipca 2020 roku.

Jak wyjaśnia GUGiK w najnowszym wydaniu swojego „Informatora”, potrzeba wydania nowego rozporządzenia spowodowana jest dezaktualizacją części przepisów, co wynika z bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego i automatyzacji procesu produkcji. „Część obowiązujących przepisów rozporządzenia ogranicza możliwość zastosowania nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających na szybsze i mniej kosztowne opracowanie danych fotogrametrycznych gromadzonych w PZGiK. Biorąc powyższe pod uwagę, zarówno do treści rozporządzenia, jak i załącznika wprowadzono zmiany o charakterze redakcyjnym oraz zmiany mające na celu doprecyzowanie zapisów dotyczących charakterystyki dokładnościowej zbiorów danych objętych przedmiotowym rozporządzeniem. Zmiany te upraszczają dotychczasowe przepisy, a co za tym idzie, upraszczają sposób realizacji prac geodezyjnych przez wykonawców tych prac” – podkreśla GUGiK.

Rozporządzenie dopuszcza ponadto, by w PZGiK gromadzić ukośne zdjęcia lotnicze, produkt zortorektyfikowany powstały z tych zdjęć (nazwany w tym akcie ortofotomapą ukośną) oraz modele siatkowe 3D, zwane także modelami mesh. „Modele siatkowe 3D i dane ukośne są jednym z głównych elementów tzw. cyfrowych bliźniaków miast, które wspierają procesy planistyczne i decyzyjne w zakresie planowania przestrzennego czy zarządzania kryzysowego na poziomie państwa, jak również administracji samorządowej” – uzasadnia tę zmianę GUGiK.

W rozporządzeniu uporządkowano także zapisy dotyczące formatów danych, a także doprecyzowano zapisy dotyczące ortofotomapy prawdziwej, czyli opracowania, na którym eliminuje się przesunięcia radialne obiektów wystających ponad teren (np. budynków).

Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, zatem 26 stycznia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS