Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-12| GIS, Teledetekcja, Prawo

W PZGiK również modele mesh i zdjęcia ukośne: nowe rozporządzenie opublikowane

26 stycznia wejdzie w życie nowe rozporządzenie fotogrametryczne – akt ten opublikowano 11 stycznia w Dzienniku Ustaw.


W PZGiK również modele mesh i zdjęcia ukośne: nowe rozporządzenie opublikowane <br />
Wykonywanie pomiarów na zdjęciach ukośnych Warszawy
Wykonywanie pomiarów na zdjęciach ukośnych Warszawy

Rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 16 grudnia 2022 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu (DzU poz. 89) zastępuje akt o tej samej nazwie obowiązujący od 31 lipca 2020 roku.

Jak wyjaśnia GUGiK w najnowszym wydaniu swojego „Informatora”, potrzeba wydania nowego rozporządzenia spowodowana jest dezaktualizacją części przepisów, co wynika z bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego i automatyzacji procesu produkcji. „Część obowiązujących przepisów rozporządzenia ogranicza możliwość zastosowania nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających na szybsze i mniej kosztowne opracowanie danych fotogrametrycznych gromadzonych w PZGiK. Biorąc powyższe pod uwagę, zarówno do treści rozporządzenia, jak i załącznika wprowadzono zmiany o charakterze redakcyjnym oraz zmiany mające na celu doprecyzowanie zapisów dotyczących charakterystyki dokładnościowej zbiorów danych objętych przedmiotowym rozporządzeniem. Zmiany te upraszczają dotychczasowe przepisy, a co za tym idzie, upraszczają sposób realizacji prac geodezyjnych przez wykonawców tych prac” – podkreśla GUGiK.

Rozporządzenie dopuszcza ponadto, by w PZGiK gromadzić ukośne zdjęcia lotnicze, produkt zortorektyfikowany powstały z tych zdjęć (nazwany w tym akcie ortofotomapą ukośną) oraz modele siatkowe 3D, zwane także modelami mesh. „Modele siatkowe 3D i dane ukośne są jednym z głównych elementów tzw. cyfrowych bliźniaków miast, które wspierają procesy planistyczne i decyzyjne w zakresie planowania przestrzennego czy zarządzania kryzysowego na poziomie państwa, jak również administracji samorządowej” – uzasadnia tę zmianę GUGiK.

W rozporządzeniu uporządkowano także zapisy dotyczące formatów danych, a także doprecyzowano zapisy dotyczące ortofotomapy prawdziwej, czyli opracowania, na którym eliminuje się przesunięcia radialne obiektów wystających ponad teren (np. budynków).

Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, zatem 26 stycznia.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS