|2022-12-22|
Geodezja
Przybywa coraz więcej geodetów uprawnionych
16 grudnia zakończyły się ostatnie w tym roku egzaminy na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii. W całym roku zdało je łącznie 418 osób, czyli wyraźnie więcej niż rok wcześniej.
Do grudniowej sesji przystąpiło 79 osób, zaś uprawnienia zdobyły 53 z nich. Tym samym w całym 2022 roku w 9 sesjach egzaminacyjnych wzięło udział łącznie 614 osób, a z powodzeniem zakończyło je 418 z nich. Daje to zatem zdawalność na poziomie 68%, czyli – co ciekawe – dokładnie tyle samo co w roku 2021. Z kolei w roku 2020 wskaźnik ten był znacznie niższy i wyniósł raptem 53%.
Coraz więcej nowych geodetów uprawnionych
Z rejestru prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii wynika, że w mijającym roku wydano łącznie 439 dokumentów uprawnień geodezyjnych i kartograficznych, czyli o 13% więcej niż rok wcześniej. Jak widać z tabeli i na wykresie obok, tak wysoki poziom zdarza się rzadko. Poprzednio podobną liczbę odnotowaliśmy w roku 2019 (czyli przed pandemią), a jeszcze wcześniej – w latach 2013–2014.
Tradycyjnie już najwięcej uprawnień wydano w zakresach nr 1 (56%) i 2 (31%). Relatywnie sporo przyznano też „trójek” i „czwórek”, jednak ich udział w całej puli uprawnień wciąż nie przekracza kilku procent. Ciekawostką jest „siódemka”. W ciągu ostatniej dekady aż siedmiokrotnie nie wydano w ciągu roku ani jednych uprawień z tego zakresu, natomiast w mijającym roku zdobyły je „aż” 4 osoby.
Podsumowując dane dla zakresów 3, 6 i 7, po raz kolejny można stwierdzić, że obowiązująca od 2014 r. tzw. deregulacja Gowina nie wpłynęła istotnie na zwiększenie liczby geodetów i kartografów uprawnionych. Przypomnijmy, że na mocy tej głośnej swego czasu reformy uprawnienia ze wspomnianych trzech zakresów można uzyskać bez egzaminu – w tym celu należy jednak przedstawić dokumenty potwierdzające zdobycie odpowiedniego wykształcenia.
Egzaminy w 2023 – kiedy i jak?
Kolejna sesja egzaminacyjna odbędzie się już w nowym roku, tj. w dniach 15–18 lutego. Łącznie na cały 2023 rok zaplanowano 10 sesji.
Dodajmy, że prawdopodobnie w przyszłym roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Po pierwsze, przewiduje ona wprowadzenie corocznej waloryzacji opłat za postępowania kwalifikacyjne (przy czym stawka w 2023 r. pozostanie bez zmian na poziomie 900 zł). Po drugie, skład zespołu kwalifikacyjnego ma zostać zredukowany z dotychczasowych pięciu osób do czterech.
JK
|