Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-22| Geodezja

Przybywa coraz więcej geodetów uprawnionych

16 grudnia zakończyły się ostatnie w tym roku egzaminy na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii. W całym roku zdało je łącznie 418 osób, czyli wyraźnie więcej niż rok wcześniej.


Przybywa coraz więcej geodetów uprawnionych
Przybywa coraz więcej geodetów uprawnionych
Przybywa coraz więcej geodetów uprawnionych

Do grudniowej sesji przystąpiło 79 osób, zaś uprawnienia zdobyły 53 z nich. Tym samym w całym 2022 roku w 9 sesjach egzaminacyjnych wzięło udział łącznie 614 osób, a z powodzeniem zakończyło je 418 z nich. Daje to zatem zdawalność na poziomie 68%, czyli – co ciekawe – dokładnie tyle samo co w roku 2021. Z kolei w roku 2020 wskaźnik ten był znacznie niższy i wyniósł raptem 53%.

Coraz więcej nowych geodetów uprawnionych

Z rejestru prowadzonego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii wynika, że w mijającym roku wydano łącznie 439 dokumentów uprawnień geodezyjnych i kartograficznych, czyli o 13% więcej niż rok wcześniej. Jak widać z tabeli i na wykresie obok, tak wysoki poziom zdarza się rzadko. Poprzednio podobną liczbę odnotowaliśmy w roku 2019 (czyli przed pandemią), a jeszcze wcześniej – w latach 2013–2014.

Tradycyjnie już najwięcej uprawnień wydano w zakresach nr 1 (56%) i 2 (31%). Relatywnie sporo przyznano też „trójek” i „czwórek”, jednak ich udział w całej puli uprawnień wciąż nie przekracza kilku procent. Ciekawostką jest „siódemka”. W ciągu ostatniej dekady aż siedmiokrotnie nie wydano w ciągu roku ani jednych uprawień z tego zakresu, natomiast w mijającym roku zdobyły je „aż” 4 osoby.

Podsumowując dane dla zakresów 3, 6 i 7, po raz kolejny można stwierdzić, że obowiązująca od 2014 r. tzw. deregulacja Gowina nie wpłynęła istotnie na zwiększenie liczby geodetów i kartografów uprawnionych. Przypomnijmy, że na mocy tej głośnej swego czasu reformy uprawnienia ze wspomnianych trzech zakresów można uzyskać bez egzaminu – w tym celu należy jednak przedstawić dokumenty potwierdzające zdobycie odpowiedniego wykształcenia.

Egzaminy w 2023 – kiedy i jak?

Kolejna sesja egzaminacyjna odbędzie się już w nowym roku, tj. w dniach 15–18 lutego. Łącznie na cały 2023 rok zaplanowano 10 sesji.

Dodajmy, że prawdopodobnie w przyszłym roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Po pierwsze, przewiduje ona wprowadzenie corocznej waloryzacji opłat za postępowania kwalifikacyjne (przy czym stawka w 2023 r. pozostanie bez zmian na poziomie 900 zł). Po drugie, skład zespołu kwalifikacyjnego ma zostać zredukowany z dotychczasowych pięciu osób do czterech.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS