Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-08| Geodezja

Powierzchnia Polski znów urosła i na tym jeszcze nie koniec

W ciągu roku powierzchnia naszego kraju zwiększyła się o ponad 1,5 tysiąca hektarów – wynika z danych opublikowanych właśnie przez Główny Urząd Statystyczny.


Powierzchnia Polski znów urosła i na tym jeszcze nie koniec <br />
Przyrost lub ubytek powierzchni powiatów (2021 = 100) [źródło: GUS]
Przyrost lub ubytek powierzchni powiatów (2021 = 100) [źródło: GUS]
Powierzchnia Polski znów urosła i na tym jeszcze nie koniec <br />
[źródło: GUS]
[źródło: GUS]

Informacje te znajdziemy w publikacji „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2022 roku”, która prezentuje dane wg stanu aktualności na 1 stycznia 2022 r. Najciekawszy wniosek płynący z analizy tego dokumentu jest taki, że względem 1 stycznia 2021 r. powierzchnia naszego kraju zwiększyła się o 1505 ha (z 31 270 525 ha do 31 272 030 ha). Znacząca większość z tej wartości (1204 ha) dotyczy woj. pomorskiego. Całkiem sporo (o 271 ha) zwiększyło się też woj. zachodniopomorskie.

Przyrost powierzchni nastąpił łącznie w 10 województwach, a w pozostałych 6 powierzchnia uległa zmniejszeniu – od spadku o 3 ha w woj. lubelskim do 172 ha w woj. świętokrzyskim. Szczegóły prezentuje wykres obok.

Co stoi za tymi zmianami?

Jak wyjaśnia GUS, powołując się na Główny Urząd Geodezji i Kartografii, wzrost powierzchni kraju jest w głównej mierze efektem dostosowania granic jednostek terytorialnych do linii podstawowej morza terytorialnego, co wynika z rozporządzenia Rady Ministrów 2017 r. Akt ten jest zaś wdrożeniem przepisów Konwencji ONZ o prawie morza.

Zmiany z tym związane dotyczyły czterech powiatów: słupskiego (+625 ha) i wejherowskiego (+226 ha) w woj. pomorskim oraz kamieńskiego (+36 ha) i kołobrzeskiego (+292 ha) w woj. zachodniopomorskim.

Dodajmy, że zwiększanie powierzchni Polski z tego powodu notowane było również w latach poprzednich – po raz pierwszy w roku 2018. Zmiany z tym związane realizowane są bowiem oddzielnie w poszczególnych powiatach i jeszcze nie wszystkie nadmorskie samorządy zakończyły te prace. Ciekawym efektem tych zmian jest choćby to, że trzecim co do wielkości miastem Polski stała się Gdynia. Powierzchnia tego miasta wzrosła ze 135 do aż 391 km kw.

Drugim powodem zmian powierzchni samorządów jest proces uspójniania powiatowych baz danych ewidencji gruntów i budynków z bazą państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG), będącą w gestii GUGiK.

Co ciekawe, analizując statystyki dotyczące zmian powierzchni powiatów, okazuje się, że tylko w 32 samorządach ziemskich wartość ta nie uległa zmianie. W 141 się zwiększyła, a w 142 zmalała (tu rekordzistą jest powiat elbląski, który skurczył się o 257 ha). Szczegóły prezentuje mapa powyżej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS