Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-11-25| Geodezja, Prawo, Kataster

Nowe rozporzÄ…dzenie ws. ZSIN podpisane

DziaÅ‚anie Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomoÅ›ciach (ZSIN) zostanie usprawnione, a to przeÅ‚oży siÄ™ chociażby na skuteczniejsze aktualizowanie powiatowych baz EGiB oraz lepszy dostÄ™p do nich – zakÅ‚ada rozporzÄ…dzenie ws. ZSIN podpisane wÅ‚aÅ›nie przez premiera.


Nowe rozporzÄ…dzenie ws. ZSIN podpisane
Nowe rozporzÄ…dzenie ws. ZSIN podpisane <br />
Schemat ZSIN
Schemat ZSIN

Przypomnijmy, że poprzednie rozporządzenie ws. ZSIN wydano jeszcze w 2013 roku. Zakładało ono, że system ten miał osiągnąć pełną funkcjonalność we wrześniu 2016 r. Do dziś nie oferuje jednak wszystkich przewidzianych w tym akcie funkcjonalności. Co więcej, wciąż nie został zasilony aktualnymi danymi EGiB ze wszystkich powiatów. Na liczne nieprawidłowości przy budowie tego systemu zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli w raporcie opublikowanym w 2020 roku.

Odpowiedzią na te problemy ma być nowe rozporządzenie o tej samej nazwie, które właśnie zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak wyjaśniają autorzy przepisów, są one związane z nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2020 roku oraz z obowiązującym od 31 lipca br. rozporządzeniem ws. ewidencji gruntów i budynków, które wprowadziło udostępnianie danych EGiB przez usługi sieciowe.

„Dotychczasowe podejÅ›cie dotyczÄ…ce funkcjonowania ZSIN, które zakÅ‚adaÅ‚o jednoczesnÄ… modyfikacjÄ™ danych zarówno w systemie powiatowym do prowadzenia EGiB, jak i w systemie centralnym, okazaÅ‚o siÄ™ nieskuteczne i nie dawaÅ‚o możliwoÅ›ci peÅ‚nego wykorzystania ZSIN” – czytamy w uzasadnieniu przepisów. „Dodatkowo bardzo rozbudowany model danych EGiB wielokrotnie prowadziÅ‚ do sytuacji, gdzie braki pojedynczych danych uniemożliwiaÅ‚y zasilenie ZSIN dla caÅ‚ej jednostki ewidencyjnej” – napisano.

Dlatego w nowym modelu funkcjonowania tego systemu zakÅ‚ada siÄ™ okresowe zasilenie go danymi w postaci istniejÄ…cej w ewidencjach powiatowych, co umożliwi skuteczne przekazanie do niego danych ze wszystkich powiatów, a jednoczeÅ›nie pozwoli na efektywne monitorowanie jakoÅ›ci danych EGiB w skali caÅ‚ego kraju – przekonujÄ… autorzy przepisów. Ponadto w ich ocenie rozporzÄ…dzenie pozwoli zapewnić kompletnoÅ›ci danych zgromadzonych w ZSIN oraz ich efektywniejsze wykorzystanie w gospodarce i administracji.

Jak wynika z nowych regulacji, powiaty będą miały obowiązek zasilania centralnego repozytorium ZSIN kopiami danych EGiB przekazywanymi minimum raz w roku. Oprócz tego CR będzie zasilane także z wykorzystaniem powiatowych sieciowych usług pobierania WFS, co umożliwi dostęp do aktualnych danych EGiB na poziomie centralnym dla wszystkich użytkowników ZSIN.

Rozporządzenie wprowadza ponadto istotne zmiany w zakresie wymiany elektronicznych zawiadomień pomiędzy księgami wieczystymi a powiatowymi bazami EGiB, co ma znacząco ułatwić utrzymanie EGiB w stanie aktualności.

Przypomnijmy, że przekazywanie zawiadomieÅ„ z KW do EGiB przez szynÄ™ usÅ‚ug ZSIN funkcjonuje już od grudnia 2020 r. – obecnie z funkcji tej korzysta blisko 200 powiatów. RozporzÄ…dzenie wprowadza jednak zmiany, które majÄ… to narzÄ™dzie poprawić. Chodzi tu przede wszystkim o uzupeÅ‚nienie elektronicznego zawiadomienia o podstawÄ™ zmiany dokonanej w ksiÄ™dze wieczystej jako informacji niezbÄ™dnej do sprawnego wprowadzania zmian przez starostów w EGiB. Dokument ten bÄ™dzie ponadto zawieraÅ‚ informacjÄ™ o stanie wpisów przed zmianÄ… i po zmianie, co umożliwi automatyzacjÄ™ aktualizacji EGiB. RozporzÄ…dzenie formalnie wprowadzi też możliwość wdrożenia w powiatach wymiany zawiadomieÅ„ w przeciwnÄ… stronÄ…, a wiÄ™c z EGiB do ksiÄ…g wieczystych.

Dodatkowo uproszczono schemat architektury ZSIN, dostosowując go do intencji upoważnienia ustawowego związanej z utworzeniem rozwiązań umożliwiających zapewnienie spójności i aktualności danych dotyczących nieruchomości. Efektem tego jest m.in. uwzględnienie w schemacie ZSIN (fot. powyżej) innych systemów, które mogą wykorzystywać gromadzone tu dane. Pozwoli to na tworzenie rozwiązań umożliwiających zapewnienie spójności i aktualności informacji dotyczących nieruchomości zawartych w różnych rejestrach publicznych bez konieczności zmiany rozporządzenia.

Przepisy mają wejść w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw (co zaplanowano na 1 grudnia br.), przy czym Główny Geodeta Kraju będzie miał czas do końca roku 2023 na dostosowanie ZSIN do nowych regulacji. W tym samym terminie powiaty powinny przystosować do tych wymagań swoje systemy do prowadzenia EGiB. Pierwsze przekazanie przez starostów kopii zbiorów danych EGiB do centralnego repozytorium powinno zaś nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama