Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-31| Geodezja

Przy grobach XIX-wiecznych geodetów

Przełom października i listopada to czas zadumy i refleksji. Zgodnie z tradycją udajemy się na groby najbliższych. Przy tej okazji warto też odwiedzić niejednokrotnie zapomniane, niszczejące groby naszych poprzedników geodetów.


Przy grobach XIX-wiecznych geodetów <br />
Miejsca spoczynku generałów C.F.Tennera (z lewej) i J. Żylińskiego
Miejsca spoczynku generałów C.F.Tennera (z lewej) i J. Żylińskiego
Nawiązując do niedawnego odsłonięcia Pomnika Geodezji Europejskiej, który upamiętnia pomiary łuku równoleżnika 52°N prowadzone w drugiej połowie XIX w., odwiedziliśmy w Warszawie groby dwóch generałów zasłużonych dla tego projektu: Carla Friedricha Tennera i Józefa Żylińskiego.

Obaj bohaterowie odpowiadali de facto za połowę pomiarów łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N, tę w granicach Imperium Rosyjskiego (tj. od Suchej Góry i bazy częstochowskiej, przez Warszawę, aż do Orska na Uralu).

Część łuku stanowiła sieć triangulacyjna założona przez Carla Friedricha Tennera w Królestwie Kongresowym w latach 1843–1853. Przy okazji warto wspomnieć, że był on również współtwórcą łuku geodezyjnego południka 25°20’E zwanego Łukiem Struvego (lub Struvego–Tennera), który w 2005 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Utworzenie łuku geodezyjnego równoleżnika 52°N wymagało również utworzenia nowych łańcuchów triangulacyjnych oraz ponownego zmierzenia lub przeliczenia sieci triangulacyjnej C. F. Tennera. Tę pracę wykonał gen. Józef Żyliński (vel Mordas-Żyliński herbu Janina), polski szlachcic urodzony w Trokach na Litwie w 1834 r.

Grób gen. Tennera znajduje się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w alei 1, miejsce 49 (czwarty nagrobek od widocznych pozostałości starego muru cmentarza) zwieńczony piaskowcowym obeliskiem w kształcie przypominającym ówczesne austriackie repery fundamentalne „Locus Perennis”. Natomiast granitowy grób, w którym spoczywa gen. Żyliński, znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 83, rząd 2, miejsca 27 i 28.

Więcej w miesięczniku GEODETA 11/2022

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS