Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-25| Geodezja, Ludzie

Odsłonięcie tablicy poświęconej geografowi Apoloniuszowi Zarychcie

Na ścianie budynku przy ul. Jaracza 10 na warszawskim Powiślu odsłonięto 22 października tablicę pamiątkową poświęconą mjr. dr. Apoloniuszowi Alfonsowi Zarychcie (1899–1972). Uroczystość stanowiła element obchodów 50. rocznicy śmierci tej niezwykle barwnej, ale nieco zapomnianej postaci.


Odsłonięcie tablicy poświęconej geografowi Apoloniuszowi Zarychcie <br />
Witold Fedorowicz-Jackowski i przedstawicielka rodziny majora Zarychty
Witold Fedorowicz-Jackowski i przedstawicielka rodziny majora Zarychty
Odsłonięcie tablicy poświęconej geografowi Apoloniuszowi Zarychcie

„Geograf, naukowiec, polityk, dyplomata, literat, podróżnik i społecznik. Członek PEN-Clubu. Działacz Ligi Morskiej i Kolonialnej. Znawca zagadnień emigracyjnych. Adiutant marszałka J. Piłsudskiego. Pionier łucznictwa sportowego w Polsce” – głosi napis na tablicy na budynku, w którym Apoloniusz Zarychta mieszkał w latach 1961–1967. Za tym upamiętnieniem stoi tzw. grupa inicjatywna, której przewodniczy dr Witold Fedorowicz-Jackowski – geograf, prezes firmy Geosystem Polska. Jest on także autorem obszernego artykułu „Geograf wszechstronny i zapomniany”, w którym przybliżył sylwetkę mjr. Zarychty czytelnikom GEODETY (5/2019).
Przed II wojną światową Apoloniusz Zarychta był m.in. oficerem Wojskowej Służby Geograficznej, założycielem przedwojennego czasopisma „Wiadomości Służby Geograficznej”, dyrektorem II Departamentu MSZ, a także członkiem i sekretarzem Polskiej Ekspedycji Badawczej do Peru (1928). W czasie wojny wykładał topografię w Obozie Oficerskim w St. Meen. Po 1945 r. długo przebywał w Brazylii, wydobywając i sprzedając diamenty. Po powrocie do kraju kierował zaś Zakładem Kartografii UW (1965–1970).

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli m.in. członkowie rodziny, przedstawicie środowisk strzeleckiego i geograficznego. Natomiast później tego samego dnia w Ośrodku Sportów Japońskich BUDOJO na Ursynowie odbył się okolicznościowy „Zarychtowy wieczór”. Była to okazja do wspomnień, planowania dalszych działań związanych z upamiętnieniem majora oraz… podziwiania jego słynnego łuku.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS