wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-27| GIS, Mapy, Software

Nie tylko widoki 3D, czyli wakacyjne nowości Map Google

Realistyczne widoki 3D, lepsze wyznaczanie rowerowych tras czy łatwiejsze dzielenie się lokalizacją – to kluczowe nowości, jakie firma Google wprowadza właśnie do swojej mobilnej aplikacji mapowej.


Nie tylko widoki 3D, czyli wakacyjne nowości Map Google
Nie tylko widoki 3D, czyli wakacyjne nowości Map Google

Jakbyś tam był

Jeszcze wiosną tego roku korporacja zapowiedziała wprowadzenie nowych fotorealistycznych wizualizacji miast nazwanych „immersive view”. Przypomnijmy, że mają one uwzględniać nie tylko szczegółowy kształt i teksturę budynku, ale również efekty oświetleniowe i pogodowe. Częścią tego typu wizualizacji ma być ponadto ruch samochodowy, płynąca rzeka, a nawet ptaki latające nad miastem czy łopoczące flagi.

Jak informuje dziś Google, od teraz widok „immersive view” powinien być już dostępny dla pierwszych grup użytkowników Map Google. W pierwszej kolejności przygotowano je dla około 100 obiektów architektonicznych w takich miastach jak: Nowy Jork, Barcelona, Tokio, Londyn czy San Francisco. Wizualizacje te powinny być dostępne po wyszukaniu danego obiektu, w sekcji ze zdjęciami.

Więcej opcji dla cyklistów

Jak szacuje Google, w ostatnich miesiącach ruch rowerowy na świecie wzrósł nawet o 40%. To efekt nie tylko ciepłej letniej pogody, ale i coraz wyższych cen paliw – ocenia korporacja.

By zatem jeszcze bardziej ułatwić poruszanie się tą coraz popularniejszą formą transportu, Google udostępnił rozbudowane narzędzia do wyznaczania tras przejazdów rowerowych. Poinformują one użytkownika np. o czekających go podjazdach czy przeszkodach terenowych, a także o typach dróg do pokonania. Pozwolą też porównać dostępne warianty – np. te o mniejszej liczbie zakrętów czy większym odsetku ścieżek rowerowych.

„Jestem już na miejscu!”

Trzecia zmiana dotyczy udostępniania lokalizacji innym użytkownikom. Wprawdzie funkcja ta dostępna jest na Mapach Google już od wielu lat, ale teraz doczekała się przydatnej modyfikacji, czyli powiadomień. Automatycznie poinformują nas one np. o tym, że nasi znajomi dotarli już na umówione miejsce spotkania. Oczywiście, takie powiadomienia są generowane tylko wtedy, gdy użytkownik włączy opcję dzielenia się swoją lokalizacją.

Kiedy nowe funkcje będą dostępne?

Jak podaje Google, widoki „immersive view” oraz powiadomienia są już udostępniane użytkownikom aplikacji dla systemów Android oraz iOS. Z kolei zaawansowane wyznaczanie tras przejazdów rowerowych zostanie uruchomione w najbliższych tygodniach w setkach miast na całym świecie. Korporacja nie podaje jednak precyzyjnej listy miejsc.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS