|2022-05-12|
GIS, Mapy
Fotorealistyczne miasta wkrótce na Mapach Google
Już niedługo Mapy Google powinny zaoferować jeszcze bardziej fotorealistyczne wizualizacje miast. Usługa ma być ponadto rozwijana w kierunku szerszego wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości.
Doroczna konferencja I/O organizowana przez Google to tradycyjnie moment, gdy korporacja prezentuje zmiany technologiczne, jakie wkrótce wprowadzone zostaną w jej produktach i usługach. Podczas tegorocznego wydarzenia, które rozpoczęło się 11 maja, nie zabrakło ciekawych zapowiedzi dotyczących Map Google.
Zagłębić się w mieście
Już od kilku lat użytkownicy tego serwisu mapowego mają dostęp do modeli 3D wybranych miast, w tym wielu polskich. Teraz Google zapowiada, że chce je znacznie udoskonalić. Posłuży do tego nowy widok nazwany „immersive view”. Jest on efektem przetworzenia przez algorytmy sztucznej inteligencji ogromnych zbiorów zdjęć lotniczych oraz fotografii panoramicznych wykonanych z poziomu ulicy.
W trybie tym użytkownik będzie mógł nie tylko oglądać zabudowę miasta w trzech wymiarach, ale także zmieniać kąt padania promieni słonecznych czy pogodę. W niektórych przypadkach możliwie będzie nawet zaglądanie do wnętrz budynków. Częścią tego typu wizualizacji ma być ponadto ruch samochodowy, płynąca rzeka, a nawet ptaki latające nad miastem czy łopoczące flagi. Na to wszystko nałożone zostaną standardowe informacje o okolicznych punktach usługowych czy atrakcjach turystycznych. Jak wyjaśnia Google, celem wprowadzenia tego widoku jest to, aby użytkownik mógł jeszcze łatwiej podejmować decyzje na podstawie map, szczególnie w obcym dla siebie miejscu.
W pierwszej kolejności widok „immersive view” zostanie udostępniony dla Londynu, Tokio, Nowego Jorku, Los Angeles i San Francisco. Później podobne wizualizacje będą szykowane dla kolejnych miast.
VIDEO
Więcej rzeczywistości rozszerzonej
W 2019 roku Google wzbogacił swoje mapy o funkcję Live View. Pozwala ona przeglądać wskazówki nawigacyjne w trybie rozszerzonej rzeczywistości (AR) na obrazie z kamery smartfona. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, gdy użytkownik chce się zorientować w nieznanym dla siebie i ruchliwym otoczeniu, np. na lotnisku, dworcu czy zatłoczonym skrzyżowaniu.
Podczas tegorocznej konferencji I/O Google zapowiedział, że udostępni tę funkcję za darmo dla twórców zewnętrznych aplikacji. Będą oni mogli implementować ją w swoich rozwiązaniach dzięki nowemu ARCore Geospatial API.
Przykładem wykorzystania tego API jest aplikacja Lime, która dzięki trybowi AR pomoże użytkownikowi odstawić wynajętą hulajnogę w odpowiednie miejsce. Z kolei firmy Telstra i Accenture na bazie tego rozwiązania przygotowały funkcję, która pozwoli fanom sportu znaleźć swoje miejsce na stadionie.
Narzędzia ARCore Geospatial API dostępne są dla wszystkich tych miejsc, dla których Google opublikował zdjęcia panoramiczne Street View.
Jeszcze bardziej ekologicznie
W tym roku Google ogłosił możliwość wyszukiwania tras przejazdu w trybie ekologicznym. Pozwala on dojechać do docelowego miejsca może nie najkrótszym czy najszybszym odcinkiem, ale przy możliwie najmniejszym zużyciu paliwa. Jak chwali się korporacja, narzędzie to pozwoliło zredukować emisję dwutlenku węgla już o 0,5 mln ton. To tak, jakby usunąć z dróg 100 tys. samochodów – podkreśla Google.
A już wkrótce oszczędności te powinny być jeszcze większe. Obecnie funkcja ta dostępna jest dla USA i Kanady, ale wkrótce zostanie uruchomiona również w Europie.
JK