wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-12| GIS, Mapy

Fotorealistyczne miasta wkrótce na Mapach Google

Już niedługo Mapy Google powinny zaoferować jeszcze bardziej fotorealistyczne wizualizacje miast. Usługa ma być ponadto rozwijana w kierunku szerszego wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości.


Fotorealistyczne miasta wkrótce na Mapach Google

Doroczna konferencja I/O organizowana przez Google to tradycyjnie moment, gdy korporacja prezentuje zmiany technologiczne, jakie wkrótce wprowadzone zostaną w jej produktach i usługach. Podczas tegorocznego wydarzenia, które rozpoczęło się 11 maja, nie zabrakło ciekawych zapowiedzi dotyczących Map Google.

Zagłębić się w mieście

Już od kilku lat użytkownicy tego serwisu mapowego mają dostęp do modeli 3D wybranych miast, w tym wielu polskich. Teraz Google zapowiada, że chce je znacznie udoskonalić. Posłuży do tego nowy widok nazwany „immersive view”. Jest on efektem przetworzenia przez algorytmy sztucznej inteligencji ogromnych zbiorów zdjęć lotniczych oraz fotografii panoramicznych wykonanych z poziomu ulicy.

W trybie tym użytkownik będzie mógł nie tylko oglądać zabudowę miasta w trzech wymiarach, ale także zmieniać kąt padania promieni słonecznych czy pogodę. W niektórych przypadkach możliwie będzie nawet zaglądanie do wnętrz budynków. Częścią tego typu wizualizacji ma być ponadto ruch samochodowy, płynąca rzeka, a nawet ptaki latające nad miastem czy łopoczące flagi. Na to wszystko nałożone zostaną standardowe informacje o okolicznych punktach usługowych czy atrakcjach turystycznych. Jak wyjaśnia Google, celem wprowadzenia tego widoku jest to, aby użytkownik mógł jeszcze łatwiej podejmować decyzje na podstawie map, szczególnie w obcym dla siebie miejscu.

W pierwszej kolejności widok „immersive view” zostanie udostępniony dla Londynu, Tokio, Nowego Jorku, Los Angeles i San Francisco. Później podobne wizualizacje będą szykowane dla kolejnych miast.

Więcej rzeczywistości rozszerzonej

W 2019 roku Google wzbogacił swoje mapy o funkcję Live View. Pozwala ona przeglądać wskazówki nawigacyjne w trybie rozszerzonej rzeczywistości (AR) na obrazie z kamery smartfona. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne, gdy użytkownik chce się zorientować w nieznanym dla siebie i ruchliwym otoczeniu, np. na lotnisku, dworcu czy zatłoczonym skrzyżowaniu.

Podczas tegorocznej konferencji I/O Google zapowiedział, że udostępni tę funkcję za darmo dla twórców zewnętrznych aplikacji. Będą oni mogli implementować ją w swoich rozwiązaniach dzięki nowemu ARCore Geospatial API.

Przykładem wykorzystania tego API jest aplikacja Lime, która dzięki trybowi AR pomoże użytkownikowi odstawić wynajętą hulajnogę w odpowiednie miejsce. Z kolei firmy Telstra i Accenture na bazie tego rozwiązania przygotowały funkcję, która pozwoli fanom sportu znaleźć swoje miejsce na stadionie.

Narzędzia ARCore Geospatial API dostępne są dla wszystkich tych miejsc, dla których Google opublikował zdjęcia panoramiczne Street View.

Jeszcze bardziej ekologicznie

W tym roku Google ogłosił możliwość wyszukiwania tras przejazdu w trybie ekologicznym. Pozwala on dojechać do docelowego miejsca może nie najkrótszym czy najszybszym odcinkiem, ale przy możliwie najmniejszym zużyciu paliwa. Jak chwali się korporacja, narzędzie to pozwoliło zredukować emisję dwutlenku węgla już o 0,5 mln ton. To tak, jakby usunąć z dróg 100 tys. samochodów – podkreśla Google.

A już wkrótce oszczędności te powinny być jeszcze większe. Obecnie funkcja ta dostępna jest dla USA i Kanady, ale wkrótce zostanie uruchomiona również w Europie.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS