wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-26| Geodezja, Prawo

GUGiK zmienia zdanie ws. opłat za wysyłkę wypisów i wyrysów

Czy powiat może pobierać opłatę za wysyłkę wypisów i wyrysów z operatu ewidencyjnego udostępnianych na wniosek? Po ponownej analizie zagadnienia GUGiK zajął nowe stanowisko w tej sprawie.


GUGiK zmienia zdanie ws. opłat za wysyłkę wypisów i wyrysów

Jak czytamy w piśmie p.o. głównego geodety kraju Alicji Kulki, które udostępniono na stronie dolnośląskiego WINGiK-a, wypisy z rejestrów, kartotek i wykazów operatu ewidencyjnego oraz wyrysy z mapy ewidencyjnej są formą udostępnienia informacji zawartych w operacie ewidencyjnym. Stawki za udostępnianie wyrysów/wypisów są zaś uregulowane w tabeli 11 załącznika do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Ponadto zgodnie z pkt 12 załącznika nr 4 do rozporządzenia ws. wzorów wniosków o udostępnienie materiałów PZGiK… jednym z możliwych sposobów udostępnienia wnioskowanego dokumentu, obok m.in. „odbioru osobistego w siedzibie organu”, jest „wysyłka pod adres”. Zatem wysyłanie przedmiotowych dokumentów pod wskazany adres mieści się w dopuszczalnych sposobach udostępnienia.

W ocenie Alicji Kulki przywołane wyżej regulacje prowadzą do wniosku, że w przypadku wysyłania wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków pod wskazany adres starosta/prezydent miasta nie ma podstaw do naliczania opłaty za wysyłkę.

Jest to stanowisko odmienne od zajętego przez GUGiK jeszcze za czasów poprzedniego GGK Waldemara Izdebskiego. Jak można było usłyszeć podczas jesiennego spotkania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, wysyłkę wypisów/wyrysów z EGiB należy traktować tak jak w przypadku innych materiałów PZGiK, czyli pobierać za tę czynność dodatkową opłatę.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS