Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-15| Geodezja, Prawo, Kataster

Ustalanie zasięgu konturów użytków. GUGiK publikuje stanowisko resortu rolnictwa

Jak prawidłowo zaliczać grunty do użytków B, Ba oraz Bi? W związku z licznymi wątpliwościami w tym zakresie GUGiK opublikował właśnie stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi na te temat.


Ustalanie zasięgu konturów użytków. GUGiK publikuje stanowisko resortu rolnictwa

Wątpliwości dotyczące użytków „tereny mieszkaniowe – B”, „tereny przemysłowe – Ba” oraz „inne tereny zabudowane – Bi” pojawiły się po wejściu w życie nowego rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków, czyli 31 lipca 2021 r. Źródłem problemów są definicje tych użytków, zgodnie z którymi ich kontur „nie może przekraczać linii wskazanych w projekcie zagospodarowania działki lub terenu stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę albo zgłoszenia na budowę”. Wątpliwości budzi przede wszystkim to, co powinien zrobić geodeta, gdy stwierdzi w terenie przekroczenie tych linii.

Do kwestii tej ustosunkowuje się stanowisko resortu rolnictwa z listopada ubiegłego roku. Czytamy w nim m.in.: „Jeżeli w trakcie realizacji prac geodezyjnych okaże się, że zrealizowane przez inwestora zamierzenie budowlane wykracza poza obszar wskazany w projekcie zagospodarowania działki lub terenu, zatwierdzony decyzją o pozwoleniu na budowę albo określone w zgłoszeniu budowy, to grunt taki nie może być zaliczony do konturów użytków gruntowych B, Ba i Bi, informacja taka powinna być zamieszczona w operacie technicznym, a wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej takich obiektów budowlanych nie mogą stanowić podstawy aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków. Wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych tego terenu mogą stanowić jedynie treść bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 - 1:5000”.

W uzasadnieniu tego stanowiska resort rolnictwa nie tylko powołuje się na konkretne przepisy, ale także zwraca uwagę, że ewidencja gruntów i budynków pełni funkcje informacyjno-techniczne i nie rozstrzyga sporów co do gruntów. Baza ta rejestruje przede wszystkim zdarzenia prawne wynikające z określonych dokumentów powstałych poza postępowaniem ewidencyjnym. W zakresie użytków B, Ba oraz Bi EGiB nie może zatem kreować innego charakteru gruntów niż ten wynikający ze zdarzeń prawnych ustalonych w dokumentacji architektoniczno-budowlanej, a w szczególności w decyzji o pozwoleniu na budowę albo w zgłoszeniu budowy. „Przy wykazaniu w ewidencji gruntów i budynków danych dotyczących gruntów zabudowanych pierwszeństwo powinny mieć zdarzenia prawne wynikające z dokumentacji architektoniczno-budowlanej, a nie tylko i wyłącznie stan faktyczny na gruncie” – podkreślono w stanowisku.

Dodajmy, że podczas niedawnego szkolenia GUGiK dla geodetów uprawnionych p.o. głównego geodety kraju Alicja Kulka zapowiedziała zmianę przepisów w tym zakresie. Nie sprecyzowała jednak, na czym konkretnie zmiana ta miałaby polegać oraz kiedy mogłaby wejść w życie.

W stanowisku MRiRW udzielono ponadto odpowiedzi na pytania:

  • O jakich liniach mówi wspomniana definicja użytków, skoro ich nie definiuje?
  • Czy zgodnie z tą definicją użytki B i Bp powinny być dokładnie takie same i zgodne z decyzją zezwalającą na wyłączenie gruntów z produkcji?
  • Czy projektant, sporządzając projekt zagospodarowania działki, powinien brać pod uwagę definicje wspomnianych użytków?
  • Co powinien zrobić starosta, jeśli uzyska informację, że stan faktyczny zagospodarowania działki jest inny (większy), niż wynika to z projektu zagospodarowania działki?

Stanowisko z 10 listopada 2021 r.
Stanowisko z 30 maja 2022 r.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS