Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-07-08| Geodezja, Prawo

Co i jak mierzyć z zakresem 1? [szkolenie GUGiK]

O tym, jak poprawnie wykonywać geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjnie i inwentaryzacyjne, dyskutowano podczas piątkowego (8 lipca) internetowego szkolenia Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.


Co i jak mierzyć z zakresem 1? [szkolenie GUGiK]

Było to już drugie spotkanie GUGiK dla geodetów uprawnionych w tym tygodniu. Pierwsze, które odbyło się w środę, przeznaczone było dla osób z uprawnieniami w zakresie 2 (rozgraniczanie i podziały nieruchomości oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych). Z kolei na piątkowe szkolenie zapisywać mogli się geodeci z „jedynką”.

Weryfikacja tylko z konkretną podstawą

Spotkanie poprowadziła Agata Cieślińska z Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK (NG). Podobnie jak na szkoleniu środowym przypomniała podstawowe zasady zgłaszania, wykonywania oraz weryfikacji prac geodezyjnych. W szczególności podkreślała, że wszelkie uwagi w negatywnym protokole weryfikacji muszą mieć podaną konkretną podstawę prawną, przy czym podstawy te nie muszą odnosić się jedynie do Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz rozporządzeń wykonawczych. Zaznaczyła też, że weryfikacja to nie kontrola. Podstawą negatywnego protokołu nie może zatem być art. 42 ust. 3 Pgik, który mówi o wykonywaniu prac „z należytą starannością”. Powodem do odrzucenia dokumentacji nie powinna być również nadmiarowość operatu.

Agata Cieślińska poruszyła też kwestię wielokrotnej weryfikacji jednej pracy. Powołując się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, oceniła, że wprawdzie jest to praktyka dopuszczalna, ale powinna być stosowana możliwie rzadko. Należy choćby unikać wykazywania w kolejnych negatywnych protokołach np. błędów pisarskich.

Kontury do zmiany

Sporo miejsca podczas szkolenia poświęcono kwestii aktualizacji użytków gruntowych, tj. pojawiających się już od kilku miesięcy wątpliwościom, jakie zrodził załącznik do rozporządzenia ws. EGiB z 2021 roku. Zgodnie z podanymi tam definicjami użytków B, Ba oraz Bi ich kontur „nie może przekraczać linii wskazanych w projekcie zagospodarowania działki lub terenu [PZD] stanowiącym załącznik do pozwolenia na budowę albo zgłoszenia na budowę”. A co jeśli podczas inwentaryzacji powykonawczej okaże się, że jednak przekracza?

Jak wyjaśniała Adrianna Berenson (dyrektor Departamentu NG w GUGiK), w obowiązujących przepisach wprost wskazano, że takie przekroczenie nie jest możliwe. Jeśli geodeta to stwierdzi, należy się ograniczyć do linii wskazanych w projekcie, ale jednocześnie wykazać pomierzone w trakcie inwentaryzacji budynki. Na służbie geodezyjnej ciążyć będzie w takim przypadku obowiązek powiadomienia właściwych organów o niezgodnym z prawem przekroczeniu linii wskazanych w PZD.

W komentarzu do dyskusji na ten temat pełniąca obowiązki głównego geodety kraju Alicja Kulka stwierdziła, że GUGiK będzie wnosił do ministra o zmianę tego przepisu.

Zakresy, bazy i pajączki

Na szkoleniu wyjaśniano też, jakie prace może wykonać geodeta z „jedynką”. W ocenie Agaty Cieślińskiej ma on prawo chociażby wykonywać inwentaryzację budynku bądź mapę do celów projektowych wraz ze sporządzeniem wykazu zmian danych ewidencyjnych. Jeśli jednak w ramach tej pracy niezbędne okaże się wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych bądź ustalenie przebiegu granic, wówczas niezbędna będzie „dwójka” lub „piątka”. Co jednak istotne, w tym przypadku jako kierownik pracy geodezyjnej powinien się podpisać geodeta z „jedynką”.

Podczas spotkania padło także pytanie, kiedy budynek powinien być wykazywany w BDOT500 jako obiekt OTBU. Jak odpowiedział GUGiK, do bazy tej mają trafiać wszystkie te budynki, które zgodnie z obowiązującymi przepisami nie są wykazywane w EGiB.

Dopytywano też o stosowanie w zgłoszeniu pracy tzw. pajączków, czyli deklarowania kilku obszarów wykonania pracy połączonych wąskimi przesmykami. GUGiK niezmiennie stoi na stanowisku, że poza wyjątkowymi przypadkami jest to niedopuszczalne. Obszar deklarowany przez geodetę powinien bowiem być zgodny z obszarem, na którym faktycznie wykonywał on pracę (musi zatem obejmować również owe przesmyki). Ponadto wynikiem jednej pracy powinna być jedna mapa spójnego obszaru objętego jednym zamierzeniem budowlanym.

Jednym głosem

W piątkowym szkoleniu wzięło udział blisko 750 geodetów uprawnionych. W planach GUGiK jest zorganizowanie podobnych szkoleń również jesienią tego roku. – Musimy nauczyć się rozmawiać jednym głosem i jednakowo interpretować przepisy. Nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe. Myślę, że kolejne spotkania będą nas przybliżały do tego celu, czyli do zrozumienia się wszystkich stron – podsumowała spotkanie Alicja Kulka.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama