Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-02| Geodezja, Firma, Instytucje

Czy geodezja będzie mieć coś z Krajowego Planu Odbudowy?

Po miesiącach starań polskiego rządu Komisja Europejska wreszcie zaakceptowała wart miliardy euro Krajowy Plan Odbudowy. Czy ze środków tych skorzysta również branża geodezyjna?


Czy geodezja będzie mieć coś z Krajowego Planu Odbudowy?

Dzięki KPO Polska otrzyma łącznie 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld w postaci dotacji i 51,6 mld w formie preferencyjnych pożyczek. Środki te trafią przede wszystkim na realizację celów klimatycznych (42,7%) oraz na transformację cyfrową (20,85%).

Niewiele o geodezji

W całym ponad 200-stronicowym dokumencie przyjętym przez KE można znaleźć tylko jedno bezpośrednie odniesienie do geodezji. W celu dotyczącym dalszego ograniczania obciążeń regulacyjnych i administracyjnych wspomniano bowiem o cyfryzacji sposobu załatwiania wniosków, w tym „dotyczących postępowania geodezyjnego”. Co konkretnie się za tym kryje, tego nie doprecyzowano. W KPO mowa jest także o uproszczeniu procedur z zakresu planowania przestrzennego, budownictwa oraz scalania gruntów. Zmiany te miałyby wejść w życie jeszcze w II kwartale br.

Pośrednie korzyści z KPO dla geodezji niewątpliwie jednak będą. Plan zakłada bowiem miliardowe inwestycje chociażby w odnawialne źródła energii, w tym w farmy wiatrowe, a to oznacza dodatkowe zlecenia związane z geodezyjną obsługą inwestycji. W dokumencie nie brak ponadto odniesień do zagadnień pośrednio powiązanych z branżą geodezyjną.

E-usługi, ale jakie?

W ubiegłych latach branża geodezyjna korzystała z szerokiego strumienia unijnych dotacji przeznaczonych na usługi elektroniczne w administracji. W ich ramach realizowano bowiem modernizację czy zakładanie geodezyjnych baz. KPO również ma wspierać e-usługi, choć w dokumencie zaakceptowanym przez KE nie wspomniano wprost o rozwiązaniach dla geodezji. Mowa jest natomiast o cyfryzacji procedur administracyjnych związanych z budownictwem i planowaniem przestrzennym oraz ogólnie o „rozwoju e-usług w administracji publicznej”.

Reforma planowania przestrzennego

W KPO sporo miejsca poświęcono reformie planowania przestrzennego. Jej szczegóły poznaliśmy w kwietniu br., wraz z publikacją projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zakłada ona m.in. szereg działań związanych z dalszą cyfryzacją aktów planowania przestrzennego (APP) oraz procedur planistycznych. KPO ma szeroko wspierać gminy we wdrażaniu tej reformy – zarówno technicznie, jak i edukacyjnie.

Technologie satelitarne i dronowe

Realizacja KPO ma też umożliwić wystrzelenie w 2023 roku pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego, przy czym do czerwca 2026 r. mamy dysponować już czterema aparatami. Plan pozwoli ponadto na zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych przez podmioty publiczne i prywatne. Służyć temu będzie m.in. utworzenie Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS), który ma dostarczać usługi monitoringu z wykorzystaniem danych pochodzących z satelitarnej obserwacji Ziemi. Pierwsze serwisy NSIS zostaną udostępnione użytkownikom końcowym do 30 września 2023 r.

W planie zapisano ponadto szersze wykorzystanie danych satelitarnych w rolnictwie, w szczególności do monitorowania upraw.

Sporo miejsca poświęcono także dronom. Zapowiedziano m.in., że nowa ustawa przyzna Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) prawo do posiadania udziałów kapitałowych w spółkach prawa handlowego oraz upoważni ją lub jej spółki zależne do prowadzenia projektów pilotażowych wspierających wdrażanie modeli biznesowych i usług wykonywanych przy użyciu BSP. W planach są także inwestycje w stworzenie zintegrowanego systemu 10 centrów kompetencji i projektów pilotażowych dla dronów.

Dla firm

Firmy geodezyjne powinny uważnie śledzić realizację KPO także dlatego, że ma on wspierać przedsiębiorstwa we wdrażaniu innowacji. Działania te mają dotyczyć przede wszystkim cyfryzacją procesów, technologii, produktów lub usług, a także robotyzacji czy wykorzystania sztucznej inteligencji.

Szczegółowe informacje dotyczące KPO dostępne są na rządowej stronie Programu.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS