wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-30| Geodezja, Prawo

Z Geoportalu zniknęły tereny zamknięte

W rządowym serwisie Geoportal.gov.pl wyłączono w ostatnim czasie warstwę prezentującą lokalizację terenów zamkniętych. Dlaczego?


Z Geoportalu zniknęły tereny zamknięte

Przypomnijmy, że warstwę tę, wraz ze stosowną usługą WMS, udostępniono we wrześniu 2019 r. Prezentowała ona tereny zamknięte ustanowione decyzjami ministra infrastruktury i rozwoju z 24 marca 2014 r. oraz ministra energii z 26 czerwca 2019 r. Jak wyjaśniał wówczas GUGiK, dane te mogą okazać się przydatne m.in. przy planowaniu prac geodezyjnych oraz w przygotowaniach do lotów bezzałogowych maszyn latających.

Po niedawnej dymisji głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego warstwa ta została jednak usunięta. O przyczyny tej decyzji zapytaliśmy GUGiK. W odpowiedzi Urząd wyjaśnia, że decyzję tę podjęto na podstawie kierowanych do Urzędu wniosków różnych podmiotów o ograniczenie dostępu do danych przestrzennych obiektów prezentowanych na tej warstwie, którymi podmioty te zarządzają, mimo że nie mają one statusu terenów zamkniętych. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 9 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne tereny zamknięte to obszary zastrzeżone ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa.

„Należy dodać, że dotychczas prezentowana warstwa informacyjna obejmowała znikomą część ogólnej liczby terenów zamkniętych na obszarze kraju, ponieważ główni dysponenci terenów zamkniętych nie wyrazili zgody na publikowanie w Geoportalu ich lokalizacji. Przywrócenie publikacji tej warstwy informacyjnej uzależniamy od opinii organów właściwych do ustalania terenów zamkniętych” – wyjaśnia GUGiK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS