wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-27| GIS, Mapy

Dawna Polska w Internetowym Atlasie Polski Niepodległej

Internetowy Atlas Polski Niepodległej to uruchomiony właśnie serwis mapowy, który prezentuje rekonstrukcję sieci osadniczej i podziałów administracyjnych ziem polskich na przełomie XIX i XX w. oraz w okresie międzywojennym.


Dawna Polska w Internetowym Atlasie Polski Niepodległej
Dawna Polska w Internetowym Atlasie Polski Niepodległej

Atlas jest efektem współpracy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Geoportal (dostępny pod adresem atlas1918.ihpan.edu.pl) zawiera interaktywną mapę miejscowości z obszaru II Rzeczypospolitej oraz granic administracyjnych: guberni, rejencji, województw, powiatów (dodatkowo gmin w województwie łódzkim) odniesionych do trzech przekrojów czasowych: 1900, 1921 i 1931.

Podstawowa wizualizacja punktów osadniczych obejmuje stan oraz liczność powiązania danego punktu z hasłami „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego” (SGKP). Jest to obszerna publikacja wydawana w latach 1880-1902, bodaj najbogatsze źródło wiedzy o ówczesnych ziemiach polskich – zarówno o toponimach (pada tam aż około 160 tys. nazw), jak i informacjach geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych czy biograficznych.

Powiązane rekordy haseł mogą być interaktywnie zlokalizowane na skanach kart Słownika (w oknie SGKP). Warstwy granic administracyjnych (aktywowane indywidualnie w panelu warstw lub za pośrednictwem suwaka czasu) powiązane są z wybranymi danymi społeczno-gospodarczymi, wyświetlanymi z panelu danych statystycznych w formie nakładek tematycznych.

Domyślny podkład ogólnogeograficzny z serwisu OpenStreetMap może być zastąpiony mapą topograficzną Wojskowego Instytutu Geograficznego lub ortofotomapą obszaru Polski i Ukrainy. Warstwami uzupełniającymi są skorowidze zawierające metadane arkuszy źródeł kartograficznych.

Panel wyszukiwania umożliwia selekcję obiektów wg nazwy własnej z tabel obiektów osadniczych, haseł słownikowych, jednostek administracyjnych i skorowidzów arkuszy. Wybrany w tabeli wyników obiekt jest lokalizowany na mapie i identyfikowany okienkiem informacyjnym zawierającym atrybuty i powiązanie do hasła SGKP. Przy każdym obiekcie i haśle pojawia się opcja wysłania komentarza lub uwagi odnośnie do wybranej miejscowości.

Szerzej o powstawaniu Atlasu pisaliśmy na początku 2020 roku w relacji z seminarium zorganizowanego przez Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Zakład Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt szczegółowo przedstawiono również na stronie Atlasu.

Źródło: WGiK PW, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS