Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-27| GIS, Mapy

Dawna Polska w Internetowym Atlasie Polski Niepodległej

Internetowy Atlas Polski Niepodległej to uruchomiony właśnie serwis mapowy, który prezentuje rekonstrukcję sieci osadniczej i podziałów administracyjnych ziem polskich na przełomie XIX i XX w. oraz w okresie międzywojennym.


Dawna Polska w Internetowym Atlasie Polski Niepodległej
Dawna Polska w Internetowym Atlasie Polski Niepodległej

Atlas jest efektem współpracy Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Geoportal (dostępny pod adresem atlas1918.ihpan.edu.pl) zawiera interaktywną mapę miejscowości z obszaru II Rzeczypospolitej oraz granic administracyjnych: guberni, rejencji, województw, powiatów (dodatkowo gmin w województwie łódzkim) odniesionych do trzech przekrojów czasowych: 1900, 1921 i 1931.

Podstawowa wizualizacja punktów osadniczych obejmuje stan oraz liczność powiązania danego punktu z hasłami „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego” (SGKP). Jest to obszerna publikacja wydawana w latach 1880-1902, bodaj najbogatsze źródło wiedzy o ówczesnych ziemiach polskich – zarówno o toponimach (pada tam aż około 160 tys. nazw), jak i informacjach geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych czy biograficznych.

Powiązane rekordy haseł mogą być interaktywnie zlokalizowane na skanach kart Słownika (w oknie SGKP). Warstwy granic administracyjnych (aktywowane indywidualnie w panelu warstw lub za pośrednictwem suwaka czasu) powiązane są z wybranymi danymi społeczno-gospodarczymi, wyświetlanymi z panelu danych statystycznych w formie nakładek tematycznych.

Domyślny podkład ogólnogeograficzny z serwisu OpenStreetMap może być zastąpiony mapą topograficzną Wojskowego Instytutu Geograficznego lub ortofotomapą obszaru Polski i Ukrainy. Warstwami uzupełniającymi są skorowidze zawierające metadane arkuszy źródeł kartograficznych.

Panel wyszukiwania umożliwia selekcję obiektów wg nazwy własnej z tabel obiektów osadniczych, haseł słownikowych, jednostek administracyjnych i skorowidzów arkuszy. Wybrany w tabeli wyników obiekt jest lokalizowany na mapie i identyfikowany okienkiem informacyjnym zawierającym atrybuty i powiązanie do hasła SGKP. Przy każdym obiekcie i haśle pojawia się opcja wysłania komentarza lub uwagi odnośnie do wybranej miejscowości.

Szerzej o powstawaniu Atlasu pisaliśmy na początku 2020 roku w relacji z seminarium zorganizowanego przez Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Zakład Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt szczegółowo przedstawiono również na stronie Atlasu.

Źródło: WGiK PW, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS