Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-20| GIS, Teledetekcja

Wrocław również chce mieć mapę koron drzew

Dzięki uzyskanej właśnie dotacji stolica Dolnego Śląska już wkrótce będzie mogła przeprowadzić teledetekcyjną inwentaryzację drzew w mieście.


Wrocław również chce mieć mapę koron drzew <br />
Fragment KMKD dla Wrocławia
Fragment KMKD dla Wrocławia

Jak poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, uzyskano właśnie zastrzyk finansowy w kwocie 3,4 mln zł na realizację projektu o nazwie LifeCoolCity (pełna nazwa „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą miast w procesie adaptacji do zmian klimatu”). Na początku maja został on zakwalifikowany do realizacji w ramach unijnego programu Life.

Dzięki projektowi w przyszłym roku mają ruszyć pracę nad wrocławską mapą koron drzew – opracowaniem oferującym informacje o lokalizacji i atrybutach koron drzew pozyskiwane na podstawie analizy danych teledetekcyjnych.

Przypomnijmy, że pierwszym miastem, które zleciło przygotowanie tego typu bazy była Warszawa. Jej MKD dostępna jest od 2020 roku. Z kolei w ubiegłym roku wykonawca tego opracowania – tarnowska firma MGGP Aero, udostępniła Krajową Mapę Koron Drzew. Jest to ogólnodostępna baza podstawowych informacji o koronach drzew w całym kraju wykonana na podstawie otwartych danych PZGiK.

Ale MKD ma być tylko jednym z wielu elementów projektu LifeCoolCity. W jego ramach planowane jest chociażby przygotowanie całego informatycznego systemu do zarządzania zielenią. Ma on ułatwić planowanie przestrzenne, przygotowanie inwestycji i monitoring przyrodniczy. Efektem projektu mają być ponadto nowe tereny zielone w mieście.

Przedsięwzięcie LifeCoolCity jest w 95% finansowane ze środków programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałe 5% to wkład własny konsorcjum, którego liderem jest firma MGGP Aero, a członkami: Uniwersytet Łódzki, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytet Warszawski, Centrum UNEP/GRID – Warszawa oraz firma Sieker mbH z Niemiec. Realizacja projektu ma potrwać 7 lat.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS