wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-17| Mapy

Rosyjscy piloci zmuszeni korzystać z własnych GPS-ów

W mediach pojawiły się kolejne doniesienia z ukraińskiego frontu kompromitujące zdolności nawigacyjne rosyjskiej armii.


Rosyjscy piloci zmuszeni korzystać z własnych GPS-ów <br />
fot. Wikipedia/State Emergency Service of Ukraine
fot. Wikipedia/State Emergency Service of Ukraine

Jak informowaliśmy niedawno, przedstawiciele zarówno państw zachodnich, jak i Ukrainy twierdzą, że podczas ataku na Kijów rosyjscy żołnierze mieli wykorzystywać nieaktualne mapy topograficzne. W medialnych doniesieniach mowa była o opracowaniach pochodzących nawet z lat 70. XX wieku. W ocenie ekspertów w istotny sposób opóźniało to działania ofensywne oraz ograniczało ich skuteczność.

Teraz tego typu informacji pojawia się więcej. Brytyjski serwis Express poinformował, że w zestrzelonych przez ukraińską armię rosyjskich bombowcach Su-34 odnaleziono urządzenia nawigacyjne GPS przyklejone taśmą do kokpitu samolotu. Rewelacje takie miał przedstawić sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace podczas wystąpienia w National Army Museum. W jego ocenie rosyjscy piloci są zmuszeni do takich praktyk, by w ogóle wiedzieli, gdzie się znajdują, gdyż systemy zainstalowane w ich samolotach są kiepskiej jakości.

Wallace podkreślił, że to jeden z wielu przykładów złego przygotowania Rosji do wojny, niewłaściwej konserwacji sprzętu, złej logistyki i niewystarczającej świadomości sytuacyjnej na polu bitwy. Jak ocenił, za ten stan rzeczy czołowi rosyjscy dowódcy powinni stanąć przed sądem wojennym.


Drodzy Czytelnicy! By przeciwdziałać hejtowi i dezinformacji, redakcja portalu Geoforum.pl postanowiła zablokować możliwość komentowania wiadomości związanych z rosyjską agresją na Ukrainę

JK


«« powrótzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS