wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-13| GIS, Edukacja, Ludzie

Specjalista od mobilności ze stypendium START

W gronie 100 wybitnych młodych naukowców laureatów Programu START 2022 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej znalazł się Kamil Smolak – doktorant w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Specjalista od mobilności ze stypendium START <br />
Kamil Smolak (fot. z archiwum prywatnego)
Kamil Smolak (fot. z archiwum prywatnego)

Kamil Smolak otrzymał prestiżowe stypendium za badania dotyczące zmaksymalizowania użyteczności informacji o mobilności ludzi pozyskiwanych z urządzeń mobilnych. Poprzez opracowanie innowacyjnych metod ich przetwarzania oraz udowodnienie ich szerokiego potencjału, przyczynił się do rozwoju wielu dziedzin nauki jednocześnie. – Między innymi po raz pierwszy na świecie zastosowałem dane o mobilności ludzi do wsparcia prognoz zapotrzebowania na media w mieście. Niedawno też, wraz z firmą U+GEO i Spyrosoft, zbudowałem model rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, w tym COVID-19, który oparty był na innowacyjnym modelu mobilności ludzi – opowiada doktorant.

Kamil Smolak chce rozwijać tę młodą dziedzinę zajmującą się mobilnością, dlatego jego badania skupiają się na fundamentalnych aspektach analiz. – Jestem współautorem pracy postulującej utworzenie nowej dziedziny, zintegrowanej nauki o mobilności, poprzez syntezę dwóch innych dziedzin: nauki o mobilności ludzi i nauki o mobilności zwierząt. Chcę też ułatwić dostęp do zaawansowanych algorytmów w swojej dziedzinie, dlatego jestem autorem otwartej i dedykowanej biblioteki programistycznej „HuMobi” do przetwarzania i analizowania danych mobilnych – podkreśla laureat Programu START oraz konkursu NCN Preludium 20.

START jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu START otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.
W ostatnich latach stypendium START otrzymali m.in.: Radosław Zajdel (IGiG UPWr, edycja 2021), Grzegorz Bury (IGiG UPWr, edycja 2020), Kamila Pawłuszek-Filipiak (IGiG UPWr, edycja 2020), Kamil Kaźmierski (IGiG UPWr, edycja 2019), Anna Kłos (WILiG WAT, 2018), Karina Wilgan (IGiG UPWr, 2017) i Krzysztof Sośnica (IGiG UPWr, 2016).

Źródło: UPWr, DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS