Kamil Smolak otrzymał prestiżowe stypendium za badania dotyczące zmaksymalizowania użyteczności informacji o mobilności ludzi pozyskiwanych z urządzeń mobilnych. Poprzez opracowanie innowacyjnych metod ich przetwarzania oraz udowodnienie ich szerokiego potencjału, przyczynił się do rozwoju wielu dziedzin nauki jednocześnie. – Między innymi po raz pierwszy na świecie zastosowałem dane o mobilności ludzi do wsparcia prognoz zapotrzebowania na media w mieście. Niedawno też, wraz z firmą U+GEO i Spyrosoft, zbudowałem model rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, w tym COVID-19, który oparty był na innowacyjnym modelu mobilności ludzi – opowiada doktorant.
Kamil Smolak chce rozwijać tę młodą dziedzinę zajmującą się mobilnością, dlatego jego badania skupiają się na fundamentalnych aspektach analiz. – Jestem współautorem pracy postulującej utworzenie nowej dziedziny, zintegrowanej nauki o mobilności, poprzez syntezę dwóch innych dziedzin: nauki o mobilności ludzi i nauki o mobilności zwierząt. Chcę też ułatwić dostęp do zaawansowanych algorytmów w swojej dziedzinie, dlatego jestem autorem otwartej i dedykowanej biblioteki programistycznej „HuMobi” do przetwarzania i analizowania danych mobilnych – podkreśla laureat Programu START oraz konkursu NCN Preludium 20.
START jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci programu START otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.
W ostatnich latach stypendium START otrzymali m.in.: Radosław Zajdel (IGiG UPWr, edycja 2021), Grzegorz Bury (IGiG UPWr, edycja 2020), Kamila Pawłuszek-Filipiak (IGiG UPWr, edycja 2020), Kamil Kaźmierski (IGiG UPWr, edycja 2019), Anna Kłos (WILiG WAT, 2018), Karina Wilgan (IGiG UPWr, 2017) i Krzysztof Sośnica (IGiG UPWr, 2016).