wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-12| Geodezja, Prawo

GUGiK szkolił weryfikatorów

Blisko tysiąc uczestników wzięło udział w internetowym szkoleniu dla weryfikatorów prac geodezyjnych, które odbyło się 11 maja. Organizatorem spotkania był Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


GUGiK szkolił weryfikatorów
GUGiK szkolił weryfikatorów <br />
Fragment prezentacji GUGiK
Fragment prezentacji GUGiK

Jako że szkolenie miało charakter zamknięty, jego dokładna tematyka nie jest znana. Z krótkiej relacji, jaką opublikowano na stronie GUGiK, wynika, że poruszono takie zagadnienia jak: geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza, sporządzanie mapy do celów projektowych, wznawianie znaków granicznych i wyznaczanie punktów granicznych lub ustalanie przebiegu granic działek ewidencyjnych.

Częścią szkolenia była także sesja pytań i odpowiedzi, na które odpowiadali: główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji SGiK Adolf Jankowski wraz ze swoją zastępczynią Żanetą Kornatowską oraz dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach Rafał Władziński.

GUGiK potwierdza: weryfikacja to nie kontrola

Ze slajdów, które udostępniono w relacji GUGiK, wynika, że podczas szkolenia poruszono też kontrowersyjną kwestię powoływania się w protokołach weryfikacji na art. 42 ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przypomnijmy, że przepis ten mówi, iż „Osoby wykonujące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii są obowiązane wykonywać swoje zadania z należytą starannością, zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami prawa”.

W swojej niedawnej opinii Polskie Towarzystwo Geodezyjne podkreślało, że PODGiK-i nie mogą powoływać się na ten przepis, wystawiając negatywny protokół weryfikacji. Ocena staranności prac nie należy bowiem do kompetencji starosty, ale sprawdzana jest w ramach postępowań dyscyplinarnych.

Z treści wspomnianego slajdu wynika, że podobne stanowisko ma również GUGiK. „Art. 42 ust 3 ustawy Pgik – nie powinno się wykazywać tego przepisu w protokole weryfikacji. Przepis ten zobowiązuje geodetę uprawnionego do wykonywania zadań z należytą starannością (…), a w przypadku naruszenia tego przepisu w związku z art. 46 ustawy Pgik ponosi on odpowiedzialność dyscyplinarną” – czytamy na slajdzie zatytułowanym „weryfikacja ≠ kontrola”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS