wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-05| Geodezja, Prawo

Ocena staranności nie dla starosty [opinia PTG]

Czy w protokole weryfikacji starosta może powoływać się na naruszenie przepisów mówiących o zachowaniu należytej staranności i działaniu zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej? Opinię w tej sprawie przedstawiło Polskie Towarzystwo Geodezyjne.


Ocena staranności nie dla starosty [opinia PTG]

„Osoby wykonujące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii są obowiązane wykonywać swoje zadania z należytą starannością, zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami prawa” – głosi art. 42 ust. 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Powołując się na ten przepis, starostwa coraz częściej wystawiają wykonawcom prac geodezyjnych negatywne protokoły weryfikacji – twierdzi PTG. Tylko czy mają do tego prawo? Opinię na ten temat sporządził radca prawny Grzegorz Kowalski, a Towarzystwo opublikowało ją na swojej stronie.

W ocenie prawnika rozważania na ten temat należy zacząć od stwierdzenia, kto jest stroną postępowania dotyczącego przyjęcia do PZGiK wyników pracy. Z Pgik wynika, że będzie nim wykonawca pracy, a ten nie musi posiadać uprawnień zawodowych. W takim przypadku uprawnieniami musi się natomiast legitymować powołany przez niego kierownik pracy.

Dlaczego to istotne w kontekście art. 42? Bo, jak zauważa Grzegorz Kowalski, wspomniany przepis znajduje się w rozdziale 8 Pgik zatytułowanym „Uprawnienia zawodowe i odpowiedzialność dyscyplinarna”, a zawarte tu regulacje obejmują jedynie osoby pełniące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii posiadające uprawnienia zawodowe, a nie wykonawców prac – zauważa radca prawny. Co więcej, określone w tym rozdziale procedury w żadnym przypadku nie przewidują włączenia w postępowanie dyscyplinarne organów administracji geodezyjnej. To zarezerwowane jest dla organów nadzoru. I to właśnie organy nadzoru są – zgodnie z Pgik – uprawnione do kontroli przestrzegania art. 42 ust 3. Grzegorz Kowalski zauważa zresztą, że ewentualne naruszenie tego przepisu można stwierdzić jedynie w przypadku orzeczenia wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej.

Radca wyjaśnia ponadto, że negatywny protokół weryfikacji winien zawierać dokładny opis stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości. Trudno jednak uznać, że mogą się tam znaleźć takie elementy ocenne, o których mowa w art. 42 ust 3. „Przyjęcie poglądu przeciwnego pozostawiałoby zbyt dużą dowolność w ocenie wyników zgłoszonych prac” – podkreśla Grzegorz Kowalski.

„Nie może być przedmiotem weryfikacji ocena staranności, zgodności z zasadami współczesnej wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami prawa, gdyż organ administracji geodezyjnej i kartograficznej nie posiada uprawnień nadzoru, które to zastrzeżone są dla innych podmiotów i organów” – podsumowuje swoją opinię radca prawny.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS