wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-11| Firma, Instytucje

Rządowa Grupa Robocza ds. BIM rozpoczęła obrady

Działająca przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grupa Robocza ds. BIM przeprowadziła już pierwsze dwa posiedzenia.


Rządowa Grupa Robocza ds. BIM rozpoczęła obrady

Odbyły się one 7 kwietnia oraz 9 maja. Podczas pierwszego spotkania zastępca dyrektora Departamentu Architektury Budownictwa i Geodezji MRiT Bartłomiej Stecki wręczył akty powołujące na członków tego gremium.

Grupie przewodniczy wyznaczony przez ministra Tomasz Piotrowski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, ekspert BIM w MRiT. Pełni on także funkcję zastępcy sekretarza Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB), jest przewodniczącym Komisji ds. BIM i cyfryzacji w budownictwie w Mazowieckiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa (MOIIB). Jest ponadto członkiem Prezydium Komitetu ds. Legislacji, Cyfryzacji i BIM w Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZiTB).

Poza tym w grupie zasiadają: Dariusz Kasznia (zastępca przewodniczącego), Katarzyna Orlińska-Dejer (sekretarz), Bohdan Lisowski, Justyna Pożarowska, Jarosław Sosnowski, Aleksander Szrener, Anna Trenda, Robert Szczepaniak, Kamil Stolarski, Marek Salamak, Jacek Magiera oraz Adam Baryłka.

Do zadań tego gremium należy zapewnienie wsparcia ministrowi rozwoju w działaniach związanych z wdrażaniem BIM w Polsce oraz opracowanie strategii w tym zakresie.

Na pierwszym posiedzeniu po omówieniu zadań Grupy roboczej ds. BIM i zasad organizacji pracy wynikających z treści zarządzenia ministra grupa zapoznała się z prezentacją Roberta Szczepaniaka na temat „Mapy Drogowej dla wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych”, która powstała w ramach projektu „Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce” realizowanego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w latach 2019-2020.

Na kolejnym posiedzeniu przewodniczący omówił miejsce „Strategii wdrażania BIM w Polsce” na tle uregulowań wynikających z ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Grupa dokonała także wstępnej analizy węzłów wspomnianej Mapy Drogowej BIM oraz działań wskazanych w „BIM Implementation Strategy in the Czech Republic”. Szczególną uwagę zwrócono na rolę państwa zarówno jako regulatora, jak i klienta, w tym przede wszystkim przy realizacji zamówień publicznych w budownictwie. Na tym tle grupa omówiła kluczowe aspekty przyszłej strategii wdrażania BIM w Polsce i odbyła dyskusje na temat wytypowanych obszarów, które powinny znaleźć swoje miejsce w przyszłej strategii wdrażania BIM w Polsce.

Źródło: MRiT, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS