|2022-05-09|
GNSS, Geodezja, Edukacja
Rusza VIII edycja Konkursu o Nagrodę im. prof. Barana
Dziekan Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ogłasza VIII edycję konkursu dla wybitnych naukowców zajmujących się geodezją i kartografią.
Nagroda ma na celu popularyzację wybitnych osiągnięć naukowych i badawczych z zakresu geodezji i kartografii oraz podtrzymywanie pamięci o profesorze Lubomirze Włodzimierzu Baranie.
Konkurs kierowany jest do osób zarówno z Polski, jak i z zagranicy z udokumentowanymi wyróżniającymi się osiągnięciami naukowymi i badawczymi z zakresu geodezji i kartografii w postaci publikacji naukowych, realizacji projektów badawczych, wdrożeń itp., a także prezentujących wysokie standardy etyczne.
Wysokość nagrody w VIII edycji konkursu wynosi 10 tys. zł. Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 czerwca.
Zmarły w 2009 roku prof. Lubomir Włodzimierz Baran był wybitnym specjalistą z zakresu geodezji satelitarnej. Opracował metody wyrównywania sieci geodezyjnych przy wykorzystaniu obserwacji sztucznych satelitów Ziemi. Prowadził badania nad zastosowaniem technik satelitarnych w geodezji i geodynamice oraz zastosowaniem globalnych systemów satelitarnych (GPS) do badań jonosfery. Był twórcą i kierownikiem Obserwatorium Satelitarnego w Lamkówku.
Przypomnijmy, że laureatem poprzedniej edycji konkursu był prof. Janusz Bogusz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Wcześniej nagrody te otrzymali zaś:
- prof. Aleksander Brzeziński z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej,
- prof. Dorota Grejner-Brzezińska, dziekan Wydziału Civil, Environmental and Geodetic Engineering na Ohio State University (USA) oraz prezydent amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION),
- dr hab. inż. Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
- prof. Wiesław Kosek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
- prof. Mariusz Figurski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
- prof. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
JK
|